Wrocław gotowy na półmaraton. Krasnale, koszulki bez rękawków i muzyka klubowa

15 czerwca o godzinie 22:00 na ulice Wrocławia wybiegnie nawet 13 tysięcy uczestników 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu.  Po raz pierwszy w historii wszyscy biegacze wyruszą w trasę z toru żużlowego wewnątrz Stadionu Olimpijskiego. 

Podobnie jak w poprzednich latach wszystkie pakiety na czerwcowy bieg we Wrocławiu rozeszły się w bardzo krótkim czasie. Cała pula znalazła nabywców w zaledwie 17 dni. Rekordowe tempo sprzedaży numerów zanotowano podczas pierwszej doby zapisów: w 24 godziny rozeszło się ponad 5 tysięcy miejsc.

Wrocław krasnalami stoi

Organizatorzy PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu poinformowali, że na medalu tegorocznej edycji znów znajdzie się krasnal. To jeden z symboli Wrocławia.

– Tym razem na szyjach zawodników, którzy ukończą dystans 21 097,5 metra pojawi się para krasnali! Roztańczonemu skrzatowi towarzyszyć będzie atrakcyjna partnerka w imprezowym nastroju – czytamy w komunikacie prasowym.

Zgodnie z wrocławskim zwyczajem, trofeum 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu będzie łączyło się z medalem za ukończenie 37. PKO Wrocław Maratonu, które również przedstawia wizerunek krasnali.

W pakietach startowych zawodnicy znajdą koszulkę techniczną marki Brubeck bez rękawów w kolorze grafitowym, wykonaną z materiału o gładkiej fakturze z dodatkowymi strefami wentylacyjnymi.

–  Idealna do biegania, pozbawiona rękawów koszulka gwarantująca jak najlepsze odprowadzanie wilgoci, będzie posiadać na piersiach logotyp Festiwalu Wolności 2019. W tym roku Wrocław świętuje bowiem trzydziestą rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku – wielkiego zrywu solidarności i wolności. Dwadzieścia lat temu Polska została przyjęta do NATO, piętnaście lat temu – wstąpiła do Unii Europejskiej. W związku z tym, uczestnicy 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu również mają okazję stać włączyć się w cykl obchodów opisywanych wydarzeń – tłumaczą organizatorzy.

Trasa z kosmetycznymi zmianami

Trasa wrocławskiego półmaratonu podobnie jak w ubiegłych latach posiada atest AIMS i PZLA .W stosunku do ubiegłorocznej edycji przeszła jedynie niewielkie zmiany.

Uczestnicy wyruszą ze Stadionu Olimpijskiego, później pobiegną przez plac i most Grunwaldzki, następnie skierują się na południe – przez ulice: Małachowskiego, Ślężną, aleję Wiśniową, znów na północ ulicą Powstańców Śląskich, później Piłsudskiego, Podwalem, Ruską, Grodzką przez most Piaskowy i Młyński, ulicą Sienkiewicza, Wyszyńskiego, mostem Pokoju, Purkyniego, Frycza-Modrzewskiego, Kraińskiego, Św. Katarzyny, Oławską, znów mostem Grunwaldzkim, przez Rondo Reagana i pl. Grunwaldzki, następnie przez most Szczytnicki i aleję Różyckiego. Zawodnicy przekroczą linię mety przed trybuną Zachodnią Stadionu Olimpijskiego, na którą wstęp dla wszystkich kibiców i bliskich będzie wolny.

Limit na pokonanie trasy wynosi 3 godziny, organizatorzy spodziewają się, że ostatni biegacze będą pojawiać się na mecie do 1:30.

W rytmie muzyki klubowej

Zgodnie z tradycją, największy bieg Dolnego Śląska to wydarzenie łączące kulturę fizyczną z innymi dziedzinami kultury. W poprzednich edycjach wydarzenia, uczestnikom towarzyszyła muzyka klasyczna, stylistyka filmowa oraz hity lat 70, 80 i 90. Tym razem motywem przewodnim będą klubowe rytmy. Już podczas startu, na Stadionie Olimpijskim pojawią się efekty wizualne i imprezowa muzyka.

W wybranych miejscach przy trasie zostaną rozstawione stanowiska do dopingowania z nagłośnieniem – tam również będą odtwarzane klubowe rytmy, zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Specjalnie podświetlony zostanie jeden z symboli wrocławskiego biegu – Most Grunwaldzki (który biegacze przemierzą dwukrotnie) oraz drzewa parkowe w okolicach ulicy Ludomira Różyckiego.

Rodziny też będą biegać

Dwie godziny przed startem biegu głównego, godzinie o 20:00 odbędzie się  PKO Wieczorny Bieg Rodzinny im. Jerzego Witkowskiego. Uczestników tej imprezy towarzyszącej nie obowiązuje żaden limit wieku – mogą w niej wystartować nawet najmłodsi biegacze.

Dystans biegu wyniesie około 1,5 km, jednak nie będzie prowadzony pomiaru czasu jego ukończenia. Zawodnicy przekroczą linię startu i mety dokładnie w tym samym miejscu, co biegacze 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu: przed Trybuną Zachodnią Stadionu Olimpijskiego.

W pakiecie startowym zawodnicy otrzymają pamiątkową koszulkę, a po finiszu na ich szyjach zawisną medale zbliżone wyglądem do trofeów, które utrzymają biegacze na dystansie półmaratonu.

Do mety ubiegłorocznej edycji PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu dotarło 10776 zawodników. Bieg zaliczany jest do cyklu Korony Polskich Półmaratonów, który tworzy 10 największych w kraju biegów na dystansie 21,097km.

Źródło: MCS Wrocław