Kolejne medale polskich biegaczy na 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Złoto Konieczek i brąz Dobka

Wczoraj Michał Rozmys nie dał szans rywalom i zdobył złoty medal w biegu na 1500 m, a dzisiaj Patryk Dobek zgarnął brązowy medal 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Student Uniwersytetu Szczecińskiego jako trzeci finiszował w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki. Niespełna dwie godziny później prawdziwy popis dała Alicja Konieczek, która w nieprawdopodobny sposób wygrała bieg na 3000 metrów z przeszkodami i wywalczyła złoty medal.

Być jak Rozmys

Zaczął Patryk Dobek, który finiszował na trzeciej pozycji w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki. – Jestem zadowolony, chociaż po biegu zawsze wyciąga się wnioski i można powiedzieć, że coś można było zrobić inaczej. Ale to był dobry bieg, choć do minimum olimpijskiego 48,90 troszkę zabrakło – mówił Dobek, który uzyskał czas 48,99 sek.

Brązowy medalista uniwersjady w biegu na 400 metrów przez płotki przyznał, że mocno zmotywował go środowy sukces Michała Rozmysa, który wygrał rywalizację na 1500 metrów.

– To mnie zmotywowało, bo jesteśmy z tej samej uczelni i mieszkaliśmy w tym samym pokoju – dodał Dobek.

Niesamowity finisz Konieczek

Dwie godziny później rozpoczął się finałowy bieg na 3000 metrów z przeszkodami z udziałem Alicji Konieczek.  Polka przez większą część dystansu trzymała się w czubie, ale była na 3-4 miejscu. Przed ostatnim okrążeniem zaatakowała Etiopka Meswat Asmare Dagnaw i wyszła na prowadzenie, ale pogoń Konieczek była wspaniała.

Ostatnie 400 metrów w jej wykonaniu było fenomenalne. Na 200 metrów przed metą wyprzedziła rywalkę i pomknęła do mety. Nad drugą na mecie Argentynką Belen Casettą uzyskała blisko dwie sekundy przewagi. Etiopka przybiegła trzecia.

– Trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Jestem bardzo szczęśliwa. Pierwszy raz przyjechałam na międzynarodowe zawody z założeniem, że chcę zająć miejsce w pierwszej trójce, choć nie mówiłam o tym głośno. Ten złoty medal to spełnienie moich marzeń – skomentowała swoje zwycięstwo Konieczek.

Mamy już 10 medali

Po ośmiu dniach uniwersjady Akademicka Reprezentacja Polski ma  już dziesięć medali, w tym cztery złote i sześć brązowych. Na najwyższym stopniu podium stanęli: drużyna strzelczyń w konkurencji karabin pneumatyczny w składzie Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska, kulomiot Konrad Bukowiecki, Michał Rozmys, który wygrał rywalizację w biegu na 1500 metrów i najlepsza na dystansie 3000 metrów z przeszkodami Alicja Konieczek.

Z kolei brązowe medale wywalczyli: drużyna szpadzistek w składzie Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka, szpadzista Wojciech Kolańczyk, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki i kulomiotka Klaudia Kardasz.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

red

fot. Paweł Skraba