21. Poznań Maraton już za miesiąc. Jaki medal będzie czekał na mecie?

21. Poznań Maraton wystartuje 16 października, czyli dokładnie za miesiąc. Biegacze wyruszą z ulicy Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, a swoje zmagania zakończą na placu Świętego Marka. Na mecie będą na nich czekały medale, które upamiętniają 80. rocznicę Akcji Bollwerk.

W hołdzie bohaterom

Tegoroczny medal Poznań Maratonu ma kształt ośmiokąta. Na awersie została umieszczona nazwa imprezy oraz jej data. Na rewersie jest miejsce na wygrawerowanie imienia, nazwiska oraz uzyskanego czasu, a także napis „80-lecie akcji Bollwerk”. Upamiętnia on największą akcję sabotażowo-dywersyjną w okupowanym Poznaniu, która została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. W ramach akcji Bollwerk kilkunastu poznaniaków podpaliło niemieckie magazyny znajdujące się porcie rzecznym nad Wartą. Większość z nich udział w tej operacji przyłaciła życiem.

– Rewers tegorocznego medalu poświęcamy bohaterom największej akcji dywersyjno-sabotażowej w Poznaniu. Biegacze na 30 kilometrze trasy maratonu będą również mijali pomnik Akcji Bollwerk. Oddajemy w ten sposób hołd ludziom, którzy w czasie wojny oddali życie za ojczyznę – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 21. Poznań Maratonu.

Internetowe zapisy na 21. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza wciąż trwają na stronie marathon.poznan.pl. Od 16 września za pakiet startowy należy zapłacić 190 złotych. Obecnie na liście startowej imprezy jest 3279 zawodników. Maksymalny limit zgłoszeń wynosi 5 tysięcy.

Dzieciaki na start

Do biegania organizatorzy tradycyjnie zapraszają także dzieci do dwunastego roku życia. Ruszyły właśnie zapisy na PHO3NIX Kids Maraton – to impreza, która odbędzie się w przeddzień „dorosłego” maratonu. Miejscem zmagań będą Międzynarodowe Targi Poznańskie. Najmłodsze dzieci razem z rodzicami pokonają dystans 100 m, a najstarsi będą mieli okazję do samodzielnego przebiegnięcia 800 m.

Pakiet startowy, w skład którego wchodzi medal, koszulka T-shirt, worek oraz upominek kosztuje tylko 10 złotych.

Zapisy on-line na biegi dziecięce są możliwe do 13 października (formularz internetowy), a 14 i 15 października w biurze zawodów na Międzynarodowych Targach Poznańskich (hala nr 3) najpóźniej do 45 minut przed startem biegu w danej kategorii wiekowej.

Źródło: POSiR