Przed nami zabiegana niedziela w Górach Sowich

W najbliższą niedzielę odbędzie się IV edycja bielawskiego półmaratonu górskiego, którego najwyższym punktem jest Kalenica (964 m npm), skąd bieg wziął swoją nazwę. Wciąż można się zgłosić do udziału w imprezie i będzie można to również zrobić w biurze zawodów w dniu biegu. Anglosaski bieg górski Bielawska Dwunastka również ma wolne miejsca. Dodatkową atrakcją biegowej niedzieli w Bielawie jest II Ultra Sowa – ultramaraton Gór Sowich o długości 53 km. Zapisy na imprezę prowadzone są tylko do dzisiaj. 

Oba biegi zaliczane są do klasyfikacji generalnej cyklu biegów górskich Runner’s World Super Bieg i kolejna edycja tego właśnie cyklu czeka nas w Bielawie podczas nadchodzącego weekendu.

Trasa IV Półmaratonu Górskiego Kalenica prowadzi najpierw ze startu doliną na Trzy Buki, potem w dół Ciemnym Jarem i znów w górę na Polanę Bielawską i Kalenicę. Powrót po zboczach Korczaka i przez Niedźwiadki, Kopistą, Żebraka, Kawkę i Wronę – w stronę mety.

– Kto zna tę część Gór Sowich, wie o czym mowa. Kto nie zna, będzie miał dobrą okazję żeby się dokładnie zapoznać. Suma przewyższeń półmaratonu to 850 m. Bieg na 12 km również prowadzi najpierw na Trzy Buki,  a potem łagodnie sprowadza w dół, grzbietem Niedźwiadków. Przewyższenie to 350 m – informują organizatorzy.

Półmaraton i Dwunastka startują wspólnie o 11:00 znad Jeziora Bielawskiego. Natomiast dwie godziny wcześniej na trasę wyruszą uczestnicy ultramaratonu II Ultra Sowa.  Czekać będzie na nich trasa o długości 53 km z ponad 2000 m przewyższeń. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 8 godzin.

Tu trzeba będzie pokonać praktycznie cały główny grzbiet Gór Sowich, wbiegając dwukrotnie na Wielką Sowę (1015 m).  Trasa sięgnie aż do Rzeczki i Walimia, wracając obniży się do Sokolca i wróci na grzbiet przez Cichą Równię i Przełęcz Jugowską. To będzie biegowe i górskie wyzwanie dla najtwardszych z twardych.

Na  trasie znajdziemy sześć bufetów i punktów odżywczych. Na mecie czekać będą pamiątkowe medale, a w pakietach startowych koszulki.

W Bielawie nie zabraknie również biegów dla dzieci – Sonko Kids Run. Na zakończenie imprezy odbędzie się losowanie nagród w ramach loterii fantowej, będą dekoracje zwycięzców, pasta party dla zawodników i cała masa dobrej zabawy.

mat. pras.