Przez Maraton Warszawski 2020 na Mistrzostwa Świata Abbott World Marathon Majors

Przyszłoroczny 42. Maraton Warszawski jako pierwszy maraton w Polsce uzyskał status imprezy kwalifikacyjnej do mistrzostw Abbott World Marathon Majors Wanda Age Group World Championships, które odbędą się w kwietniu 2021 roku. W imprezie wezmą udział najlepsi biegacze w wieku powyżej 40 lat. 

W eliminacje do drugiej edycji Abbott World Marathon Majors Wanda Age Group World Championships zaangażowanych zostało ponad 175 imprez biegowych na całym świecie. W tym gronie, jako jedyny z Polski znalazł się Maraton Warszawski, który w 2018 roku był największym biegiem na dystansie 42,195km w naszym kraju.

Dzięki partnerstwu tak wielu, starannie wyselekcjonowanych, biegów, Mistrzostwa Świata Masters stają się prawdziwie globalną imprezą, której zakończenie odbędzie się na wiosnę 2021 roku. Miasto organizator finałowego biegu zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

– Jesteśmy naprawdę podekscytowani ogromnym zainteresowaniem, z jakim maratony z całego świata odpowiedziały na nasze zaproszenie do współtworzenia AbbottWMM Wanda Age Group Rankings. Każdego roku ponad 125 tysięcy biegaczy powyżej 40. roku życia bierze udział w imprezach AbbottWMM, a dzięki naszemu nowemu systemowi kwalifikacji jeszcze więcej pasjonatów biegania stanie się częścią rodziny AbbottWMM – powiedział Tim Hadzima, dyrektor wykonawczy Abbott World Marathon Majors. – Od teraz zawodnicy będą mogli walczyć o mistrzowskie kwalifikacje uczestnicząc w imprezach na całym świecie, w wybranym przez siebie terminie. Naszym celem było zapewnienie pasjonatom biegania szansy na walkę o najwyższe laury, a dzięki nowym partnerom ta szansa jest większa niż kiedykolwiek – dodał.

Maraton Warszawski począwszy od roku 2020 stanie się pierwszą imprezą maratońską o oficjalnym statusie biegu kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata w kategorii wiekowej 40+.

– Maraton Warszawski  od samego początku swojego istnienia był imprezą, która miała spopularyzować biegi maratońskie w naszym kraju. Z roku na rok wprowadzaliśmy coraz to nowe rozwiązania i udogodnienia, stale podwyższając poziom organizacyjny. Nawiązanie współpracy z Abbott World Marathon Majors to kolejny krok w dobrym kierunku – powiedział Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski.

Zawodnicy będą rywalizować w przedziałach wiekowych: 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75-79, 80+. Biegacze, którzy zdobędą największą liczbę punktów, otrzymają zaproszenia na mistrzostwa cyklu, które odbędą się w 2021 roku. Dokładny system punktacji oraz rankingi dostępne są na stronie: www.Abbottwmm.com

Mistrzostwa Abbott World Marathon Majors Wanda Age Group World Championships po raz pierwszy odbędą się w przyszłym roku w kwietniu podczas maratonu londyńskiego. O prawo udziału w finale biegacze walczą na około 50 maratonach odbywających się a wszystkich kontynentach.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski