W sobotę 29. Bieg Powstania Warszawskiego z 13 tysiącami uczestników

Jak podali organizatorzy na wczorajszej konferencji prasowej, 27 lipca na starcie 29. Biegu Powstania Warszawskiego stanie komplet 13 tysięcy biegaczy. Wszystkie pakiety startowe znalazły już swoich właścicieli. Po roku przerwy bieg powraca na tradycyjną trasę ze startem na ulicy Bonifraterskiej i metą na ulicy Konwiktorskiej.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych w stolicy. Wyjątkowa jest m.in. jego wieczorna oprawa, podniosły nastrój i historyczna trasa oświetlona zniczami, a także liczne rekonstrukcje historyczne. To impreza, która świetnie wpisuje się w tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zbliżamy się do obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku hołd bohaterom oddadzą również sportowcy z całej Polski, którzy w lipcowy wieczór pobiegną ulicami naszego miasta. Co istotne, w tym roku bieg wraca na swoją tradycyjną, historyczną trasę, która prowadzi obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Jestem przekonana, że patriotyczny duch i chęć uczestniczenia w tej wyjątkowej części obchodów, zgromadzi tłumy warszawianek i warszawiaków, chcących uczcić pamięć powstańców. Życzę startującym dobrych wyników, ale przede wszystkim wspaniałych wspomnień – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Bieg wraca na starą trasę

Biegacze będą startować na dystansach 5 i 10 km. Jako pierwsi o godzinie 20:30 na trasę ruszą uczestnicy biegu na „piątkę”.  Pobiegną trasą, która prowadzić będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą w ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia – Pomnik Pracy Nauczycieli pobiegną ulicą Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej.

Biegacze, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godzinie 21.00. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.

Na poniższej mapie przedstawione zostały trasy obu biegów. Kolorem czerwonym oznaczono dystans 10km, a zielonym 5km. Obie trasy posiadają atest PZLA.

Od wielu lat Biegowi Powstania Warszawskiego towarzyszy upalna pogoda. Mimo późnej pory rozgrywania biegu warunki zwykle panują dość tropikalne. Wiedząc o tym organizatorzy planują ustawić na trasie kurtyny wodne oraz punkt z wodą.

Uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego  pobiegną w czarnych koszulkach, na przedzie których znalazła się grafika z datami 1944-2019 oraz warszawskimi symbolami m.in. Kolumną Zygmunta III Wazy. Na rękawkach nadrukowane zostały logotypy Triady Biegowej  “Zabiegaj o Pamięć” oraz “Zakochaj się w Warszawie”. Na plecach, tak jak w poprzednich latach, pojawiło się logo banku PKO BP, który sponsoruje bieg.

Wśród uczestników biegu znajdzie się m.in. aktorka Karolina Gorczyca, ambasadorka „PKO Biegajmy razem”. – Od lat uczestniczę w Biegu Powstania Warszawskiego w ramach cyklu Warszawska Triada Biegowa. Bardzo lubię wszystkie te biegi, gdyż mają niesamowitą energię, przepiękny klimat i są ważne dla nas, dla Polaków – powiedziała.

W tym roku odbędzie się również 6. Bieg Zdobycia PAST-y. 27 lipca w biegu po schodach na 9. piętro historycznego budynku przy ulicy Zielnej 39 weźmie udział komplet 750 uczestników.

Bezpłatna komunikacja miejska

W dniu biegu dla jego uczestników, za okazaniem numeru startowego, obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska w pierwszej strefie biletowej. Uczestnicy biegu korzystający z linii metra M1 oraz M2 muszą pobrać jednorazowe wejściówki, dostępne przed wejściem na stację, na ścianie przy bramkach kontrolnych.

Za rok 15 tysięcy uczestników?

29. Bieg Powstania Warszawskiego to druga w tym roku impreza z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”, na którą składają się również Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Niepodległości.

W zeszłym roku, na starcie lipcowego biegu stanęło ponad 12 tysięcy osób. W tym roku organizatorzy zwiększyli limit uczestników do 13 tysięcy a i tak pula pakietów wyczerpała się na 2 tygodnie przed startem.

Bieg Powstania Warszawskiego

Wczoraj na konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiciele Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” mówili o możliwości udostępnienia jeszcze większej liczby pakietów na przyszłoroczny, 30. Bieg Powstania Warszawskiego. Mówi się o 15 tysiącach, ale jak zapewniają organizatorzy, priorytetem dla nich jest bezpieczeństwo biegaczy.

Zabiegaj o pamięć

Warto pamiętać, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym sezonie biegowym obowiązuje klasyfikacja generalna całej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, a medale zdobyte na każdej z imprez triady: Biegu Konstytucji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego oraz Biegu Niepodległości, złożone w całość stworzą niepowtarzalny kształt – Polski i jej stolicy.

Bieg Powstania Warszawskiego, drugi z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, podtrzymuje pamięć o tragicznej przeszłości naszego miasta, która wpłynęła na losy kolejnych pokoleń Polaków.

1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

red

fot. FotoMaraton.pl