Znamy trasę 41. PZU Maratonu Warszawskiego. Bieg pozostaje w centrum stolicy

Organizatorzy 41. PZU Maratonu Warszawskiego ogłosili trasę biegu, który odbędzie się 29 września. W porównaniu z ubiegłym rokiem jej przebieg nie zmienił się znacząco. Uczestnicy wrześniowego maratonu będą zatem pokonywać ulice w samym sercu Warszawy. Biegowi głównemu towarzyszyć będzie Bieg na Piątkę oraz Sztafeta Maratońska, w której rywalizować będą trzyosobowe zespoły.

Podobnie jak w poprzednich latach linia startu PZU Maratonu Warszawskiego znajdować się będzie na ul. Konwiktorskiej w okolicy stadionu Polonii. Stamtąd biegacze ruszą w kierunku Placu Wilsona, a następnie wzdłuż Wisły na Most Gdański i Pragę Północ.

Trasa w wysokiej rozdzielczości

Dalej maratończycy pobiegną do Mostu Świętokrzyskiego, aby wrócić na lewobrzeże i udać się w kierunku Łazienek Królewskich. Maratończycy będą mieli okazję przebiec przez najpiękniejszy fragment Traktu Królewskiego: ul. Belwederską przez Plac Trzech Krzyży, Rondo de Gaulle’a i Nowy Świat aż do Placu Zamkowego.

Zawodnicy pobiegną na północ, a następnie Mostem Gdańskim ponownie udadzą się na Pragę. Mostem Świętokrzyskim wrócą do centrum, aby ulicą Dobrą i Wybrzeżem Gdańskim skierować się w stronę mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann.

– Zeszłoroczna trasa maratonu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników oraz kibiców, którzy ponownie będą mieli możliwość spotkania swoich faworytów kilkukrotnie podczas biegu – mówi Marek Tronina, dyrektor 41. PZU Maratonu Warszawskiego.

Bieg na Piątkę i Bridgestone Sztafeta Maratońska

W ramach 41. PZU Maratonu Warszawskiego odbędą się także biegi towarzyszące Bieg na Piątkę oraz Sztafeta Maratońska.

– To doskonała okazja dla mniej zaawansowanych biegaczy, aby poczuć w klimat niezwykłego wydarzenia. Tysiące kibiców, doping na trasie, wspólne miasteczko biegowe, start z tysiącami biegaczy dają niezwykły ładunek energii i motywacji oraz na długo zapiszą się w pamięci – podkreślają organizatorzy.

Dla Sztafety Maratońskej Fundacja Maraton Warszawski pozyskała partnera tytularnego – firmę Bridgestone, która jest m.in. autorem kampanii „Podążaj za marzeniami, bez względu na wszystko”. Celem akcji jest inspirowanie ludzi do rozwijania swoich zdolności oraz pasji.

Trzyosobowe zespoły podzielą między sobą dystans maratonu: pierwsza zmiana będzie miała do pokonania około 14 kilometrów, druga – około 10 kilometrów i ostatnia – około 18 kilometrów. Strefy zmian będą zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie startu i mety, co ułatwi organizację zmian zespołom.

Organizator przedstawił także trasę Biegu na Piątkę. Biegacze wystartują 30 minut po maratończykach o godzinie 9:30. Zarówno start jak i meta będą znajdowały się w tych samych lokalizacjach, co maratończyków.

Trasa przebiegać będzie wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza aż do Placu Wilsona. Tam czekać będzie na biegaczy zbieg ulicą Zygmunta Krasińskiego na Wybrzeże Gdańskie tak, aby na 3 kilometrze znaleźć się na Wisłostradzie wzdłuż której biegacze dobiegną do mety zlokalizowanej na wysokości Parku Fontann.

– Organizacja startu całą szerokością ulicy Konwiktorskiej, blisko kilometrowy zbieg w połowie dystansu oraz długa prosta na ostatnich dwóch kilometrach sprawi, że będzie to jedna z najszybszych „piątek” w stolicy – uważają organizatorzy biegu.

Trasa posiada atest PZLA i IAAF, ale warto podkreślić, że nie spełnia kryterium IAAF dotyczącego różnicy wysokości nad poziomem morza startu i mety, mającej znaczenie przy rejestrowaniu znaczących osiągnięć sportowych.

#BiegajDobrze

Zachęcamy wszystkich uczestników do wyboru charytatywnej ścieżki rejestracji w ramach akcji #BiegamDobrze. Każdy z chętnych otrzyma indywidualną zbiórkę pieniędzy na wskazaną przez siebie organizację charytatywną.

– Zaangażuj rodzinę i znajomych, a kiedy na koncie swojej internetowej zbiórki uzbierasz kwotę minimalną otrzymasz numer startowy od organizacji, którą wspierasz, a na mecie będziesz cieszył się podwójnym zwycięstwem! – zachęcają organizatorzy.

Ta forma rejestracji będzie dostępna dla chętnych pobiec w 41. PZU Maratonie Warszawskim, Biegu na Piątkę oraz Bridgestone Sztafecie Maratońskiej. W zeszłym roku uczestnicy wszystkich biegów w ramach PZU Maratonu Warszawskiego zebrali ponad 600 tysięcy złotych na cele dobroczynne.

Zapisy do udziału w 41. PZU Maratonie Warszawskim trwają na tej stronie, a na liście startowej są już nazwiska 4 tysięcy uczestników. Do końca sierpnia pakiet podstawowy bez koszulki kosztuje 150 złotych.

Organizatorzy zapowiadają, że zapisy do biegów towarzyszących ruszą jeszcze dzisiaj.

mat. pras.