Nike z nową technologią Joyride. Amortyzację zapewnią tysiące drobnych kulek

Firma Nike opracowała nową technologię – system amortyzacji Nike Joyride, który tworzą tysiące drobnych kulek TPE. Jak zapewnia producent taka amortyzacja dostosowuje się do ruchu stopy biegacza, ponieważ kulki mają zmieniać swoje położenie zależnie od różnej siły nacisku stopy w poszczególnych fazach biegu.

Nike Joyride to kolejna po Nike React innowacja amerykańskiej marki, która dotyczy podeszwy butów biegowych. Jej zadaniem jest zapewnienie spersonalizowanej amortyzacji na udrzenia stóp o twarde podłoże przy jednoczesnym zwrocie energii.

 – Takie rozmieszczenie kulek pozwala rozszerzać się piance we wszystkich kierunkach. Nazywamy to wielowymiarowym przemieszczeniem. Dzięki temu system tworzy dynamiczną wkładkę, która dopasowuje się do stopy  biegacza – tłumaczy producent na swojej stronie internetowej.

Konstrukcja podeszwy z systemem Nike Joyride zapewnia większą strefę amortyzacji w obrębie pięty, aby lepiej pochłaniać uderzenia. W przedniej części system ma za zadanie przede wszystkim ułatwiać płynne przetaczanie stopy.

Jak zapewnia Nike, system Joyride jest wynikiem intensywnych prac, w trakcie których przetestowano sto pięćdziesiąt różnych materiałów. Ostatecznie drobne kulki zostały wykonane z TPE, czyli tworzywa które stanowi połączenie plastiku i gumy.

Pierwszym dostępnym modelem wykorzystującym nową technologię będzie Nike Joyride Run Flyknit. W sklepach pojawi się po 15 sierpnia i będzie kosztował 749 złotych.

Źródło: Nike