Sportowiec z zespołem Downa wystartuje w zawodach IRONMAN w Warszawie

Bartosz Matusiewicz to pierwszy w Polsce zawodnik z zespołem Downa, który już za kilka miesięcy weźmie udział w zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim. W rywalizacji Citi Handlowy 5150 Warsaw wystartuje również Michał Urbański, sportowiec z niepełnosprawnością intelektualną ze spektrum autyzmu.

Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Po raz pierwszy w historii rywalizacji triathlonistów w Polsce pełnoprawnymi, samodzielnymi uczestnikami zmagań będą sportowiec z zespołem Downa oraz zawodnik z autyzmem.

– To przełomowa chwila w historii triathlonu w Polsce – podkreśla Michał Drelich, dyrektor zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw. – Po raz pierwszy na starcie zobaczymy dwóch wspaniałych zawodników, którzy odważyli się przekraczać kolejne bariery oraz przełamywać stereotypy tkwiące w społeczeństwie. Zarówno osoby z zespołem Downa oraz ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem rywalizować w zawodach triathlonowych. Chcemy, by poczuli się tak samo jak inni sportowcy startujący w naszych imprezach – mówi dyrektor zawodów.​

Zwykli niezwykli

​Bartosz Matusiewicz oraz Michał Urbański to utytułowani sportowcy. Obaj od kilku lat odnoszą spore sukcesy w pływaniu, są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski w swoich kategoriach. Do zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw trenują pod okiem profesjonalnych trenerów, przygotowując się w warszawskim klubie ParaSportowi, zrzeszającym zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

– Już od dawna moim celem było, by nasi podopieczni wystartowali w profesjonalnych zawodach triathlonowych – mówi Łukasz Głasek, trener ParaSportowych. – Sam kiedyś rywalizowałem w triathlonie i zdaję sobie sprawę, jakim wyzwaniem są zawody IRONMAN. Gdy kilka lat temu zacząłem z nimi trenować i zobaczyłem, że z powodzeniem potrafią przepłynąć, przejechać na rowerze i przebiec dystanse, które są na zawodach, pojawił się pomysł, by to połączyć. Naszym głównym celem na ten rok jest start w zawodach spod szyldu IRONMAN. Taka okazja nadarzy się podczas Citi Handlowy 5150 Warsaw. Dystans olimpijski jest na dla nas na początek idealny. Chcemy by Bartek Matusiewicz, jako pierwszy zawodnik z zespołem Downa w Polsce, pokonał ten dystans i wierzymy, że to się uda – zaznacza trener ParaSportowych.​

​Obaj zawodnicy zostali wszechstronnie przebadani zarówno pod kątem zdrowotnym i wydolnościowym. Nie ma żadnych przeszkód, by na początku czerwca zmierzyli się z dystansem olimpijskim w ramach Citi Handlowy 5150 Warsaw. Czeka ich więc 1,5 km pływania w Zalewie Zegrzyńskim, następnie 40 km jazdy rowerem oraz 10 km biegu. Limit na ukończenie całych zawodów triathlonowych wynosi 4 godziny.

Jak ryby w wodzie

– Decyzję o starcie przyspieszyła pandemia – zdradza Łukasz Głasek. – Gdy zamknięte zostały baseny, zaczęliśmy trenować w otwartych akwenach. Było to dla mnie największe zagrożenie, jeśli chodzi o sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że oni fantastycznie się w tej wodzie zachowują, pomogły oczywiście wcześniejsze treningi pływackie w basenie. Świetnie nawigowali i nie pozostało nam nic innego jak połączyć to z biegiem i rowerem – podkreśla trener ParaSportowych.

Bartosz Matusiewicz ma 22 lata i jest absolwentem Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski w pływaniu osób z zespołem Downa. Reprezentował też nasz kraj podczas Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. Oprócz startu w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw, jego tegorocznym celem jest udział w Igrzyskach Europejskich dla osób z zespołem Downa w pływaniu oraz start w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym.

– Trenujemy bardzo często – mówi Bartosz Matusiewicz. – W poniedziałek jeździmy na rowerze, we wtorek biegamy, w środy mamy ćwiczenia fizyczne z gumami. W czwartek znowu rower, a w piątek jeszcze raz „gumy”. W weekendy biegam razem z rodzicami. Bardzo lubię trenować i to jest dla mnie łatwe – zaznacza przyszły uczestnik Citi Handlowy 5150 Warsaw.​

​Michał Urbański ma 19 lat, jest uczniem Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie. Jest Mistrzem Polski w paratriathlonie w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną na dystansie sprinterskim. To wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw zadebiutuje na dystansie olimpijskim. Jego celem na 2021 rok jest również obrona złotego medalu w paratriathlonie.

– 16 sierpnia ubiegłego roku startowałem w zawodach triathlonowych w Białymstoku – mówi Michał Urbański. – Najpierw było pływanie 750 m, później rower 20 km i 5 km biegu, a to wszystko w upale. To nie było trudne i poszło mi bardzo dobrze. Teraz przede mną zawody na dłuższym dystansie – zaznacza przyszły uczestnik Citi Handlowy 5150 Warsaw.​

Być jak Nikić

Inspiracją dla startu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest historia 21-letniego Chrisa Nikicia. Na początku listopada ubiegłego roku na Florydzie, amerykański zawodnik, jako pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa pokonał morderczy dystans IRONMAN.

– Śledziłem na żywo start Chrisa Nikicia – mówi trener ParaSportowych. – Rzadko mi się to zdarza, ale jego udział dokładnie analizowaliśmy. Byliśmy ciekawi jak sobie poradzi, czy da radę, w jakim tempie, o jakich mówimy prędkościach. Dla trenera te wszystkie parametry są bardzo ciekawe. Nie ukrywam, że podziwiamy tego zawodnika, chcielibyśmy go poznać, może nawet wspólnie potrenować. Sam ukończyłem zawody IRONMAN i wiem, jaki to jest ogromny wysiłek, dlatego zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie Chrisa Nikicia jest niesamowite – przyznaje Głasek.​

​Start Bartosza Matusiewicza oraz Michała Urbańskiego w triathlonowych zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw, to tylko początek ambitnych planów ParaSportowych. Marzeniem wszystkich jest pokonanie dystansu IRONMAN.

Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Rejestracja na zawody odbywa się na tej stronie internetowej.

Źródło: SportEvolution