Ostatni tysiąc miejsc na 20. PKO Poznań Maraton. O jubileuszu przypomina najsłynniejszy poznaniak

Kolorowe szarfy na szyi Starego Marycha, a na ich zakończeniach srebrno-złote krążki i wielokształtne odlewy. Stojący w centrum miasta symboliczny pomnik poznaniaka został ozdobiony medalami poznańskiego maratonu. W ten sposób stolica Wielkopolski szykuje się do jubileuszowej 20. edycji biegu na dystansie 42,195km, którego trasa przebiegać będzie ulicami miasta.

Organizatorzy zapowiadają festiwal atrakcji dla zawodników i mieszkańców. Podczas gdy Ci pierwsi od kilku miesięcy ostro szlifują formę po godzinach, poznaniacy powoli kompletują atrybuty prawdziwych biegowych fanów: grzechotki i wuwuzele.

– Ma być głośno i z werwą, dlatego niektórzy, na trasę biegu zaopatrują się nawet w garnki i warzechy! Wszystko po to, by najlepsi kibice w Polsce dali doping biegaczom i w tę jedyną tak sportową, październikową niedzielę w roku stworzyli niezapomnianą atmosferę – informuje Biuro Prasowe biegu.

Poznań żyje maratonem

20 lat tradycji biegowej w Poznaniu to powód do dumy. Poznaniacy ją czują dlatego co roku, szczególnie w maratoński weekend miasto sprzyja sportowcom. Restauracje i hotele serwują specjalne menu, a darmowa komunikacja miejska dla zawodników ułatwia zwiedzanie wielkopolskiej stolicy.

Poznań Maraton rokrocznie przyciąga tysiące biegaczy z innych zakątków Polski i odległych miejsc na świecie. Zawodnicy docierają nawet z Australii, Argentyny czy Tajwanu.

Organizatorzy informują, że na trasie będzie można pobiec w towarzystwie obywateli z ponad 30 państw. Najliczniejszą grupą są oczywiście sami mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, którzy cenią sobie w imprezie przede wszystkim pierwszorzędną organizację.

Urodzinowe niespodzianki

Na odwiedzających miasteczko maratońskie w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich czekać będzie odświętnie przygotowane biuro zawodów.

Ponadto maratończycy pobiegną nową – stworzoną przez siebie kilka miesięcy temu trasą, odbiorą oryginalne pakiety startowe, a także będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z wyjątkowymi osobistościami ze świata sportu. W sposób szczególny zostanie podkreślona 20-letnia historia biegu.

– Codziennie lista startowa 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza wypełnia się kolejnymi biegaczami. Zgłoszonych jest ponad 5 tysięcy zawodników. Limit wszystkich uczestników to 6 tysięcy osób. Bez względu na to czy w roli biegacza czy kibica i fana warto współtworzyć biegowy jubileusz – zachęcają organizatorzy.

Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej  w terminie do 19 października lub do osiągnięcia maksymalnego limitu opłaconych zgłoszeń.

Do 13 września opłata startowa wynosi 160 złotych.

mat pras.