Stadion Śląski gospodarzem IAAF World Relays 2021. Czy „Kocioł Czarownic” wypełni się do ostatniego miejsca?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych poinformowało dzisiaj, że piąta edycja IAAF World Relays zaplanowana na 1-2 maja 2021 roku zostanie rozegrana na Stadionie Śląskim. Chorzów będzie pierwszym europejskim miastem, które będzie gościć imprezę uznawaną za nieoficjalne mistrzostwa świata w biegach sztafetowych.

Sztafety w „Kotle Czarownic”

Podczas trwających dwa dni zawodów odbywać się będzie rywalizacja w biegach sztafetowych – oprócz tradycyjnych dystansów 4 × 100 i 4 × 400 metrów rozgrywane będą także biegi 4 × 200, 4 × 800 i 4 × 1500 metrów.

Najlepsze drużyny IAAF World Relays 2021 wezmą w Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce, które w 2021 roku odbędą się w Oregonie (USA).

World Relays to nasze najmłodsze globalne wydarzenie, ale w ciągu zaledwie sześciu lat zdążyło już pokazać swój wyjątkowy charakter – powiedział Sebastian Coe, prezydent IAAF. – Biegi sztafetowe pozwalają zawodnikom pokazać inną stronę swojego sportu, a radość, jaką dzielą z członkami drużyny aż od nich bije i wiele mówi o pięknie tej rywalizacji – dodał.

Stadion Śląski, który będzie areną IAAF World Relays to obiekt, którego modernizacja zakończyła się w 2017 roku. Rozgrywane są na nim największe polskie lekkoatletyczne mityngi jak Memoriał im. Janusza Kusocińskiego i Memoriał im. Kamili Skolimowskiej. Na jego bieżni finiszują również uczestnicy Silesia Maratonu. Trybuny stadionu mogą pomieścić nawet 55 tysięcy kibiców.

Przed przebudową Stadion Śląski był obiektem głównie piłkarskim, na którym reprezentacja Polski rozegrała kilkadziesiąt meczów. Miano „Kotła Czarownic” stadionowi nadały brytyjskie media w 1973 roku po wygranym przez biało-czerwonych spotkaniu przeciwko Anglii w ramach eliminacji do finałów Mistrzostw Świata.

„Polska organizuje doskonałe  imprezy lekkoatletyczne”

Jak podkreśla IAAF w komunikacie prasowym, Polska ma doświadczenie w organizacji największych imprez lekkoatletycznych na świecie. W 1998 roku Bydgoszcz gościła Mistrzostwa Świata U18, a także dwa razy w tym mieście odbywały się Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych (2010 i 2013).

W 2016 roku na stadionie Zawiszy rozegrano także Mistrzostwa Świata U20. Poza tym w 2014 roku Sopot był Gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata.

– Polska jest jedną z naszych najbardziej aktywnych federacji członkowskich i ma świetną reputację, ponieważ organizuje doskonałe imprezy lekkoatletyczne. Dlatego cieszę się, że właśnie w tym kraju za mniej niż dwa lata odbędzie się kolejną z naszych imprez World Athletics Series – zakończył Sebastian Coe.

IAAF World Relays obecnie odbywają się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku w   Nassau. Stolica Bahamów jeszcze w kolejnych dwóch latach gościła najlepsze na świecie sztafety, ale w tym roku rolę gospodarza tej imprezy przejęli Japończycy. Zawody odbyły się w Jokohamie.

Ostatnią edycję IAAF World Relays mamy prawo dobrze wspominać ze względu na zwycięstwo naszej kobiecej sztafety w finale 4x 400 m. Drużyna w składzie Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic uzyskała czas 3:27,49 i wyprzedziła Amerykanki oraz Włoszki. Był to pierwszy złoty medal dla Polski w historii występów w IAAF World Relays.


IAAF World Relays dołącza do dwóch innych imprez, które w najbliższych latach odbędą się w Polsce. W przyszłym roku w Gdyni biegacze długodystansowi będą rywalizować o miano najlepszego na świecie na dystansie półmaratonu, a na 2021 rok w Toruniu zaplanowane zostały Halowe Mistrzostwa Europy.

Niewykluczone, że w 2024 roku na Stadionie Śląskim odbędą się lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. O prawo organizacji tej imprezy Chorzów walczy z Mińskiem.

red

fot. Wikimedia, Paweł Skraba