Debiutuje GlideRide, kolejny but ASICS z zakrzywioną podeszwą

ASICS wprowadza na rynek nowy model GlideRide wykorzystujący technologię GUIDESOLE ułatwiającą przetaczanie stopy. To kolejny but w ofercie japońskiej marki, który charakteryzuje precyzyjnie zakrzywiona podeszwa. Pierwszym modelem z tej serii był zaprezentowany wiosną tego roku MetaRide.

Działanie technologii GUIDESOLE opiera się na minimalizowaniu ruchów nogi podczas kroku biegowego. Pomaga w tym zakrzywiona podeszwa, która ma kształt łódki. Pozwala biegaczowi przenieść środek ciężkości w kierunku śródstopia.

– Ta technologia daje uczucie przemieszczania się bez wysiłku ułatwiając biegaczom pokonywanie dłuższych dystansów – czytamy w komunikacie prasowym.

Japoński producent liczy, że wprowadzenie na rynek modelu GlideRide pozwoli na rozpowszechnienie butów z technologią GUIDESOLE wśród biegaczy.

ASICS powołuje się na badania naukowe, z których wynika m.in., że model GlideRide ogranicza całkowitą utratę energii w stawie skokowym, gdzie dochodzi do jej największego zużycia.

– GlideRide oferuje bardziej amortyzowane odczucie biegu i dlatego może wspierać biegaczy na każdym poziomie zaawansowania w znacznym poprawianiu swoich osiągnięć. W tych butach mogą pobiec dalej, niż wydawałoby im się to możliwe – powiedział Kenichi Harano, Executive Officer and Senior General Manager w ASICS Institute of Sport Science.

Pierwszym modelem ASICS z zakrzywioną podeszwą był MetaRide. But zadebiutował wiosną tego roku i już wtedy zapowiadano, że w ofercie pojawią się kolejne buty wykorzystujące GUIDESOLE. Podeszwa wprowadzanego właśnie na rynek GlideRide jest nieco mniej wygięta, a sam model jest lżejszy i o 7% lepiej amortyzowany niż jego poprzednik.

Aby pokazać, co tak naprawdę oznacza dla biegaczy oszczędność energii, ASICS zorganizował  7 września 2019 roku w Bonneville Salt Flats w stanie Utah bieg, w którym wystartowało 30 zawodników o różnym poziomie zaawansowania.

Ponadto w projekt zaangażowano ekspertów w dziedzinie nauki sportu, analityków danych Runkeeper, czołowych trenerów oraz inżynierów.

– Przenieśliśmy swoje laboratorium badawcze z Kobe do Salt Flats, aby dowiedzieć się bezpośrednio od biegaczy, jakie korzyści mogą odnieść dzięki naszej technologii oszczędzającej energię, w realnej sytuacji – tłumaczy Harano. – Nasze badanie udowodniło znaczenie optymalizowania zużycia energii dla wyników uzyskiwanych przez biegaczy. Przyspieszy prace nad nowymi technologiami, wykraczającymi poza samo obuwie – dodał.

Yasuhito Hirota,  szef firmy ASICS zapowiedział, że na wiosnę 2020 roku w portfolio marki pojawi się kolejny model wykorzystujący technologię GUIDESOLE.

– Najnowsza innowacja stanowi kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest uczynienie naszej technologii oszczędzania energii bardziej dostępną dla wszystkich biegaczy. Wiosną 2020 wypuścimy kolejny model z tej serii – EVORIDE. I wcale nie zamierzamy na tym poprzestać – zaznaczył.

Model GlideRide trafi do sprzedaży 27 września. Będzie dostępny  na stronie internetowej ASICS oraz w sklepach specjalistycznych eobuwie.pl i sklepbiegacza.pl w sugerowanej cenie detalicznej 650 złotych.

red