Wizz Air Katowice Half Marathon: „Uciekamy przed czerwcowym upałem”

Już 2 czerwca w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się druga edycja Wizz Air Katowice Half Marathon. O przygotowaniach do półmaratonu rozmawiamy z Eweliną Puchałą, dyrektorem biegu.

Przed nami druga edycja Wizz Air Katowice Half Marathon. Czy będą jakieś zmiany w porównaniu z pierwszą odsłoną biegu?

Zmieniamy godzinę biegu na wcześniejszą, by jak najszybciej uciec przed czerwcowym upałem. Zrezygnowaliśmy również z mnogości dystansów, stawiając na te najbardziej oblegane: 21 km oraz 10 km. Oba są atestowane, ciekawe, prezentujące Katowice tym, którzy je znają i kochają oraz tym, którzy chcą je dopiero poznać. Trasa nieco różni się od zeszłorocznej, mapki do podejrzenia i pobrania na stronie internetowej. W trakcie biegu pojawią się zarówno podbiegi jak i zbiegi, ale obiecujemy na pewno brak „morderczego” podbiegu na koniec (ul. Korfantego). Osobiście myślę, że będzie na niej można pobić zeszłoroczne rekordy.

Jak idą zapisy na bieg? Jesteście zadowoleni z tempa, w jakim zgłaszają się biegacze?

Mamy prawie 3,5 tysiąca zapisanych uczestników, czyli zeszłoroczna frekwencja już została pobita. Szykujemy jeszcze miejsca dla zapominalskich, będzie możliwość zakupu pakietu w biurze zawodów. Zapraszamy do rejestracji, w czasie biegu będzie można trochę podejrzeć i poznać Katowice. Promujemy imprezę poza granicami kraju, dlatego naszymi gości będą m.in Skandynawowie czy Kenijczycy. Planujemy zwiększać frekwencję każdego roku.

Jak wyglądają trasy półmaratonu i biegu na 10km?

Startujemy spod Spodka, a zawodnicy będą mieli okazję przebiec głównymi ulicami centrum Katowic, czyli tak jak zapraszamy – w samym sercu Śląska. Rywalizacja przebiegnie również terenami leśnymi na terenie Doliny 3 Stawów, po drodze mijając duży staw kajakowy oraz tzw. plażę. Końcówka pozwoli podziwiać Strefę Kultury (m.in. piękny budynek NOSPR) oraz największy w Polsce Pomnik Powstańców Śląskich.

Najszybciej w Polsce rozwijają się biegi zaliczane do cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Wśród 10 biegów, które go tworzą brakuje imprezy odbywającej się na Górnym Śląsku. Chcielibyście kiedyś dołączyć do KPP?

Pewnie, że tak. Niestety, nie zależy to od nas. Mamy nadzieję, że zostaniemy zauważeni przez organizujących Koronę Polskich Półmaratonów.

Dziękujemy za rozmowę.