Kenijczycy wygrali upalny półmaraton w Raciborzu

Labad Cheruiyot i Joyline Chemutai z Kenii zwyciężyli piątą edycję RAFAKO Półmaratonu, który w sobotę odbył się w Raciborzu. Najlepszymi Polakami zostali: Emil Dobrowolski oraz Katarzyna Pobłocka-Głogowska.

Żar lejący się z nieba i ponad 30 stopni upału – z takimi warunkami 1 września musieli zmierzyć się zawodnicy w Raciborzu.  Trasa biegu posiadała atest PZLA i prowadziła przez centrum miasta.

Wysoka temperatura wpłynęła na poziom sportowy zawodów. Tylko czterem zawodnikom udało się pokonać trasę w czasie poniżej 1:10.

Zwycięzca zameldował się na mecie z czasem 1:08:13, sześć sekund po Labadem Cheruiyotem z Kenii finiszował Emil Dobrowolski, a podium uzupełnił dobrze znany w Polsce Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo, który osiągnął wynik 1:09:24.

Wśród kobiet całe podium wypełniły biegaczki z Kenii. Wygrała Joyline Chemutai z czasem 1:14:14, przed Mbatha Ruth Nundu (1:19:21) i Oigo Christine Moraa (1:23:42). Najlepsza z Polek, Katarzyna Pobłocka-Głogowska była czwarta z rezultatem 1:26:29.

Warto zauważyć, że raciborski półmaraton zaliczył spory spadek frekwencji. W ubiegłym roku do mety biegu dotarło 703 zawodników, a w tym roku pamiątkowe medale trafiły do 362 biegaczy.