Natalia Tomasiak szósta na Mistrzostwach Europy Skyrunnig na dystansie ultra

W minioną niedzielę w sercu Lombardii we włoskim miasteczku Serina obyła się pierwsza odsłona Mistrzostw Europy Skyrunning, które zostały rozegrane w ramach Maga Ultra Skymarathon. Biegacze zmierzyli się z 53 kilometrową trasą i ponad 5 tysiącami metrów przewyższeń. Natalia Tomasiak zajęła bardzo dobre, szóste miejsce. Tradycyjnie podium podzielili między siebie Hiszpanie i Włosi.

Uroczyste otwarcie Mistrzostw odbyło się w sobotnie popołudnie i trzeba przyznać, że mieszkańcy Seriny oraz władze Federacji Skyrunning przyjęły zawodników z niezwykłą pompą.

Rywalizacja miała nastąpić nazajutrz o godzinie 5:30, ale do końca wszyscy drżeli o pogodę, która miała przynieść burze w okolicach południa. Zmagania rozpoczęły na szczęście zgodnie z planem w niedzielę, a ostatecznie do rywalizacji zgłoszono 150 sportowców reprezentujących oficjalne drużyny z 19 krajów.

Od początku biegu mocne tempo narzuciły Hiszpanki, które jako pierwsze pojawiły się na punkcie kontrolnym na 16 km. Tuż za nimi biegła faworytka gospodarzy Cecilia Pedroni. Na szóstej pozycji z 8 minutową stratą do liderki przybiegła Natalia Tomasiak.

Z późniejszych informacji od Natalii wiemy, że cała grupa dziewczyn wbiegła niemal w tym samym czasie na pierwszy z czterech szczytów podczas biegu, ale sposób w jaki Hiszpanki pokonywały potem zbiegi był prawdziwym popisem skyrunningu.

W miarę pokonywania kilometrów rosła przewaga Hiszpanek, mimo, że przez pewien czas do walki o medal podłączyła się Pedroni. Niestety Natalia Tomasiak mimo dobrego samopoczucia w całym biegu i równej rywalizacji na odcinkach biegowych i trudnych technicznie, mocno traciła na kolejnych zbiegach i musiała skupić się na rywalizacji o miejsca poza podium.

Ostatecznie finiszowała na bardzo dobry szóstym miejscu. Wygrała Casajuana Reyes Ester z czasem 8:19:11 przed swoimi rodaczkami Sevillone Geerrą i Pugarnau Silvą.

W rywalizacji mężczyzn karty rozdawali również Hiszpanie i Włosi. Co prawa przez większą połowę dystansu na medalowej pozycji biegł świetny skyrunner – Andre Jonsson ze Szwecji, ale wycofał się z biegu po jednym z upadków.

Przez przeważającą część trasy na pierwszej pozycji oglądaliśmy Hiszpana Manuela Merillasa, ale na kilka km przed metą został wyprzedzony przez Cristiana Minoggio – zwycięzcę między innymi Pierra Menty, który nie oddał już prowadzenia do mety. Merillas finiszował jako drugi a podium uzupełnił Daniel Jung. Wraz z końcem rywalizacji, a startem ceremonii dekoracji nad Seriną rozszalała się gwałtowna burza, na szczęście niemal wszyscy zawodnicy byli już na mecie.

Już za kilka dni, równo tydzień po ultrasach do zawodów przystąpią specjaliści od dystansu Vertical i Sky. Tutaj mistrzostwa będą się odbywały w ramach Veia SkyRace Domodossola. Nasz kraj będą reprezentować: Iwona Januszyk, Mirosława Witowska (Vertical), Marcin Kubica, Krzysztof Bodurka (Sky).

Wyniki:

Mężczyźni

1. Cristian Minoggio 6:37:26
2. Manueal Merillas 6:52:03
3. Daniel Jung 7:02:52

Kobiety

1. Casajuana Reyes Ester 8:19:11
2. Sevillone Geerra 8:33:33
3. Pugarnau Silva 8:41:11

6. Natalia Tomasiak             9:15:21

Tekst i foto: Przemek Ząbecki