PKO Bieg Charytatywny z milionem złotych na edukację dzieci i młodzieży

5. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” wystartował w sobotę, 14 września jednocześnie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.

Pomagali na okrągło

Bieg główny miał charakter sztafety – zawodnicy tworzący pięcioosobowe zespoły mieli dokładnie godzinę, aby pokonać jak najwięcej okrążeń i w ten sposób pomóc najmłodszym. Do wyniku dorosłych zostały również doliczone „kółka” wybiegane przez uczestników PKO Biegu Charytatywnego Młodych.

W zawodach wzięło udział 9 248 osób, dorosłych i dzieci. Łącznie pokonali 44 862 okrążenia stadionów, czyli 17 944 km, o ponad 10 tysięcy „kółek” i 4 tysiące km więcej niż w ubiegłym roku.

W zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże około 1 mln zł na edukację pozaszkolną dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Kibice najskuteczniej wspierający biegowe drużyny wybrali swoje cele charytatywne, na które Fundacja przekaże dodatkowe środki. Po biegu wszyscy bawili się na ekologicznych piknikach.

Celem tegorocznej edycji imprezy było wybieganie środków na edukację pozaszkolną dla dzieci i młodzieży z domów dziecka.

– Dziękujemy biegaczom za wysiłek, kibicom za zaangażowanie i wszystkim uczestnikom wydarzenia za wspaniałą atmosferę, która buduje naszą wspólnotę i wyróżnia ten bieg od innych. Dzięki wspólnemu działaniu jesteśmy skuteczni i realnie możemy pomagać. To dzięki Wam nasza Fundacja będzie mogła przekazać pieniądze na edukację dla blisko 750 dzieci i młodzieży z 47 placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Zakręcona Ruda Śląska

Miastem, w którym uczestnicy 5. PKO Biegu Charytatywnego zrobili łącznie najwięcej okrążeń, okazała się Ruda Śląska, gdzie biegacze pokonali aż 3 871 „kółek”. Ich przewaga nad drugim w tej klasyfikacji Lublinem wyniosła aż 145 okrążeń bieżni. Trzecim miastem z największą liczbą okrążeń była Warszawa z 3 593 okrążeniami.

Przypomnijmy, że Ruda Śląska to miasto, w którym po uruchomieniu zapisów na 5. PKO Bieg Charytatywny limit miejsc dla stu drużyn został wyczerpany w zaledwie dwie godziny.

– Jestem ambasadorem od pierwszej edycji PKO Biegu Charytatywnego i miałem okazję być na tych zawodach w różnych miastach. Mogę zapewnić, że w każdej z lokalizacji jest wielka energia, chęć wsparcia i pomocy oraz ogromne emocje, które towarzyszą biegowi. Z jednej strony jest rywalizacja, a z drugiej wszechobecny uśmiech – ocenia Sebastian Chmara, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Rudzie Śląskiej.

Do akcji niesienia pomocy włączyli się także kibice. Wystarczyło wyróżnić się skutecznym dopingowaniem i mobilizowaniem swoich drużyn biegowych, by wygrać konkurs na kibicowanie. Jego zwycięzcy mogli wskazać dowolny cel charytatywny, na który Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe środki.

mat pras.