Ruszył ósmy sezon CITY TRAIL

W miniony weekend rozpoczęła się ósma ogólnopolska edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwsze lokalizacje, w których odbyła się rywalizacja „przełajowej piątki” to Bydgoszcz, Łódź i Katowice.  Kolejne zawody już 5 października we Wrocławiu.

Bydgoszcz

Edycję 2019/2020 otworzyła Bydgoszcz. W zawodach zwyciężył Krzysztof Gosiewski trzeci zawodnik edycji 2013/2014. Po kilkuletniej przerwie wrócił na 5-kilometrową trasę CITY TRAIL i z dużą przewagą wygrał zawody. Jego sobotni czas to 15:33. Krzysztof zapowiada walkę o wynik poniżej 15 minut, a nawet rekord trasy (wynoszący 14:49).

Przypomnijmy, że najlepszy wynik Krzysztofa podczas CITY TRAIL to 14:58 osiągnięte w lutym 2014 roku – wtedy trasa CITY TRAIL prowadziła nieco inaczej.

– Przez blisko 4 lata mieszkałem i pracowałem w Kołobrzegu, stąd moja nieobecność na CITY TRAIL. Aktualnie wracam do biegania po przerwie spowodowanej kontuzją kręgosłupa. Ostatni, nieudany start miałem 15 czerwca, potem miałem przerwę, a mniej więcej od 10 sierpnia regularnie trenuję, chociaż jeszcze nie biegam za dużo. Właśnie dlatego dzisiejszy start miał być sprawdzianem aktualnej dyspozycji. Jestem zdziwiony wynikiem, bo spodziewałem się nieco wolniejszego tempa, ale oczywiście cieszę się z rezultatu i myślę, że w trakcie edycji jestem w stanie pobiec około 40 sekund szybciej – mówił tuż po przekroczeniu linii mety Krzysztof Gosiewski.

Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek – czas 15:51, a trzeci był Piotr Frydrychowski z wynikiem 16:19.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Daria Maik (druga zawodniczka poprzedniego sezonu), która pokonała trasę w czasie 18:14. Drugą zawodniczką była Julia Koralewska z czasem 18:40, a trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Pękała jej rezultat to 18:52.

Linię mety minęło 415 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział 288 młodych sportowców.

Kolejny bieg w Myślęcinku jest zaplanowany na 16 listopada, a następne: 22 grudnia, 19 stycznia, 23 lutego, 29 marca. Zawody w Bydgoszczy odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Myślęcinka i Lasów Nadleśnictwa Żołędowo. Start, meta i biegowe miasteczko każdego z biegów będą zlokalizowane na Polanie Różopole.

Łódź

Zawody w Łodzi odbyły się w niedzielę. Najlepsza zawodniczka biegu rozegranego w Parku Baden-Powella – Monika Kaczmarek była najszybsza w pięciu edycjach CITY TRAIL. W poprzednim sezonie nie startowała. Niedzielny wynik Moniki to 18:10. Drugie miejsce zajęła Natalia Grzegorczyk – czas 19:12, a trzecia była Magdalena Pierzchała z wynikiem 19:26.

Męską rywalizację wygrał Tomasz Osmulski – najlepszy zawodnik edycji 2015/2016. Jego wynik to 15:36. Drugi na mecie był Grzegorz Petrusiewicz z czasem 16:07, a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Pietrzyk – jego rezultat to 16:56.

Warto wspomnieć, że rozpoczęta w sobotę edycja jest drugą, w której organizatorzy realizują autorską akcję „Medycy na start”. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa biegaczy. Każdy zawodnik pełniący zawód medyczny, będący strażakiem lub ratownikiem wodnym i posiadający kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy może startować w CITY TRAIL bezpłatnie.

To mój pierwszy sezon w CITY TRAIL. Zaskoczyła mnie pozytywna atmosfera biegu, ale szczególnie ważna jest dla mnie moja rola tutaj – startuję jako medyk, zostałem oznaczony czerwoną opaską, dostałem nawet indywidualny pakiet pierwszej pomocy. Czuję się wyróżniony, bo jestem tutaj trochę jak organizator. Dzisiaj podczas biegu nie działo się nic niebezpiecznego, ale miałem świadomość, że muszę być czujny i kątem oka cały czas kontrolowałem sytuację – mówił na mecie Tomasz Józefiak, ratownik wodny, uczestnik akcji „Medycy na start”.

Kolejny bieg w Parku Baden-Powella jest zaplanowany na 3 listopada, a następne: 8 grudnia, 5 stycznia, 2 lutego, 8 marca. Zawody w Łodzi odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Parków Baden-Powella i 3 Maja. Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu Motodromu (Park Baden-Powella). Współorganizatorem biegów w Łodzi jest firma InesSport.

Katowice

Katowicka rywalizacja odbyła się – podobnie, jak łódzka – w niedzielę. Zwyciężczynią biegu została pochodząca z okolic Lublina – Magdalena Sekuła. Magdalena dotychczas rywalizowała właśnie na lubelskiej trasie CITY TRAIL – poprzedni sezon ukończyła na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej kobiet. Niedzielny wynik Magdy to 19:52.

– Zaczynam właśnie studia magisterskie na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, stąd moja obecność tutaj – w Katowicach, ale nie rezygnuję z CITY TRAIL w Lublinie. Mam chrapkę na starty w obu lokalizacjach, ale zobaczymy, na ile studia i inne obowiązki mi na to pozwolą – mówiła na mecie zawodniczka reprezentująca AZS UMCS Lublin. –  Mimo, że mój dzisiejszy wynik nie jest oszałamiający, cieszę się, że pozwolił mi wygrać, bo to cenny punkt w klasyfikacji generalnej. Trasa była dla mnie niewiadomą. Podbiegi nie są moją mocną stroną, więc nie powiem, że byłam szczęśliwa, kiedy je pokonywałam, ale ogólnie oceniam swój bieg jako niezły – dodała Magdalena Sekuła.

Drugie miejsce zajęła Monika Bielińska – czas 20:29, a trzecia była Małgorzata Rencz z wynikiem 20:45.

Rywalizację wśród mężczyzn wygrał Oliwier Mutwil – drugi zawodnik edycji 2018/2019 w Katowicach. Jego wynik to tym razem 16:19. Drugim zawodnikiem był Damian Drożdż z czasem 16:27, a trzecie miejsce wywalczył Piotr Pałka – jego rezultat to 16:38.

Kolejny bieg w Katowicach jest zaplanowany na 3 listopada, a następne: 8 grudnia, 5 stycznia, 16 lutego, 15 marca. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad stawami Janina i Barbara (Giszowiec). Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu ośrodka „Rybaczówka”.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji – poza Bydgoszczą, Łodzią i Katowicami są to: Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Najbliższy bieg odbędzie się 5 października we Wrocławiu.