33. Bieg Powstania Warszawskiego na nowej trasie

Już w sobotę, 27 lipca odbędzie się 33. edycja Biegu Powstania Warszawskiego, który upamiętni 80. rocznicę bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy. W programie zawodów tradycyjnie są zmagania na dystansach 5 i 10 km. Lokalizacje startu i mety pozostają bez zmian, ale ze względu na trwające remonty ulic trasy będą różnić się od zeszłorocznych. 

2024 to rok olimpijski, dlatego organizatorzy postanowili uczcić pamięć tych, którzy walczyli zarówno o wolność, jak i o wyniki sportowe. Motyw przewodni nadchodzącego 33. Biegu Powstania Warszawskiego to „Olimpijczycy W Powstaniu”. Wątek olimpijski pojawi się także na medalach, które wszyscy uczestnicy otrzymają na mecie biegu.

Nowe trasy biegu z historycznym akcentem

Jako pierwsi, o godzinie 20:30 wystartują uczestnicy biegu na 5 km. Zawodnicy pokonujący dystans 10 km wyruszą o godzinie 21:15. Obie trasy zaczynają się na ulicy Bonifraterskiej. Krótszy dystans prowadzi przez ul. Stawki, a następnie Gen. Władysława Andersa (której częściowa zabudowa uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego), Mickiewicza, Plac Inwalidów, w kierunku ulicy Czarnieckiego.

Dalej następuje nawrotka ulicą Krasińskiego i zwrot w kierunku mety Wybrzeżem Gdyńskim, Krajewskiego i Zakroczymską, która również ma swoje znaczenie historyczne. 30 sierpnia 1944 roku zamordowano na niej 32 żołnierzy AK Batalionu „Zośka”. W wyniku działań wojennych zabudowa tej ulicy uległa zniszczeniu, ale w późniejszym okresie została częściowo zrekonstruowana tak, by nawiązywać do historycznego wyglądu. Meta biegu znajduje się na ulicy Konwiktorskiej.

Uczestnicy biegu na 10 km z ulicy Krasińskiego skierują się w stronę ulicy Gwiaździstej, aż za most Grota Roweckiego. W stronę mety przebiegać będą Wybrzeżem Gdyńskim. Następnie ulicami Krajewskiego i Zakroczymską aż do finiszu przy ul. Konwiktorskiej.

–  Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie podniosła atmosfera. Start biegu zaplanowano na ul. Bonifraterskiej, a meta znajdzie się na ul. Konwiktorskiej, wzdłuż której w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu. Trasy biegu są nowe, ale tradycyjnie wiodą przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Tym bardziej zachęcam do sportowej rywalizacji i oddania hołdu bohaterom – zaprasza na bieg wiceprezydent m. st. Warszawy, Renata Kaznowska.

Już prawie połowa z 11,5 tys. pakietów startowych znalazła swoich właścicieli. Zapisy trwają na stronie https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/.

Sport i historia – idealne połączenie

Tegoroczny motyw przewodni biegu – „Olimpijczycy W Powstaniu” łączy walkę o wolność i sport. W najbliższych tygodniach uczestnikom i obserwatorom wydarzenia przybliżane będą sylwetki postaci, które zostawiły swój ślad zarówno w historii Polski, jak i w historii sportu.

– Podczas Biegu Powstania Warszawskiego zawsze przywołujemy pamięć Bohaterów, a od tego roku chcemy jeszcze bardziej wykorzystać tą sportową i patriotyczną okazję do wspominania ważnych postaci, wydarzeń, do opowiadania historii, którą należy ocalić od zapomnienia. W tym roku – olimpijskim – przywołamy pamięć sportowców, którzy walczyli nie tylko  o olimpijskie medale, ale także o wolność – mówi Magda Skrocka, dyrektor biegu.

fot. Maciej Krüger

Pierwszym, wyjątkowym, bohaterem cyklu jest Janusz Kusociński – rekordzista świata i mistrz olimpijski na 10 000 m z Los Angeles (1932), żołnierz i patriota. Choć „Kusy” zginął tragicznie jeszcze przed wybuchem Postania Warszawskiego, nie sposób nie wspomnieć jego postaci w kontekście osiągnięć sportowych i patriotyzmu. Bohaterowie, którzy zostaną zaprezentowani w ramach akcji #OlimpijczycyWPostaniu to między innymi: Tadeusz Komorowski „Bór”, Henryk Fronczak „Papa” czy Barbara Grocholska „Kuczerawa”.

Jedyna taka triada

33. Bieg Powstania Warszawskiego będzie drugim tegorocznym wydarzeniem w cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Serię tworzą poza tym Bieg Konstytucji 3 Maja oraz zaplanowany na 11 listopada Bieg Niepodległości.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. w nagłówku Maciej Krüger