Swoboda i Ennaoui dołączają do Grupy Sportowej ORLEN

Specjalizująca się w biegach średnich i długich Sofia Ennaoui oraz sprinterka Ewa Swoboda dołączają do Grupy Sportowej ORLEN liczącej już 35 utalentowanych zawodników i zawodniczek. 

Zarówno Sofia Ennaoui, jak i Ewa Swoboda są już pewne startu w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jutro staną do rywalizacji podczas jubileuszowego 10. Memoriału Kamili Skolimowskiej. Wydarzenie upamiętniające najmłodszą polską mistrzynię olimpijską zostanie rozegrane na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Z wielką radością powitaliśmy Sofię i Ewę w szeregach Grupy Sportowej ORLEN. Cieszymy się, że grono sportowców sukcesywnie powiększa się o kolejne nazwiska, które gwarantują walkę o jak najwyższe trofea. Jest to szczególnie istotne w kontekście przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.  Jesteśmy przekonani, że zarówno Sofia i Ewa, jak i pozostali zawodnicy Grupy Sportowej ORLEN przysporzą nam wielu powodów do radości i dumy – powiedziała Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Sofia Ennaoui

Sofia Ennaoui urodziła się 30 sierpnia 1995 w Maroko. Jej obecnym klubem jest AZS UMCS Lublin, gdzie trenuje pod okiem Wojciecha Szymaniaka. Do jej największych sukcesów należą medale mistrzostw Europy zdobywane w barwach Polski na dystansie 1500 metrów – srebro z ME w Berlinie z 2018 roku, srebro z HME z Glasgow z 2019 roku, brąz HME z Belgradu z 2019 roku oraz srebrne medale z młodzieżowych mistrzostw Europy oraz mistrzostw Europy juniorów.

Ennaoui jest także mistrzynią Europy w biegach przełajowych z 2016 roku. Kilka tygodni temu spektakularnie triumfowała na swoim koronnym dystansie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy rozegranych w Bydgoszczy, przyczyniając się tym samym do triumfu biało-czerwonej reprezentacji w klasyfikacji generalnej zawodów. Jej rekord w biegu na 1500 metrów to 4:01:00, ustanowiony 27 sierpnia 2016 w Paryżu.

Ewa Swoboda

Do grona zawodników wspieranych przez PKN ORLEN dołącza także 22-letnia Ewa Swoboda, trenująca od 2017 roku w AZS AWF Katowice pod okiem Iwony Krupy. Zawodniczka specjalizuje się  w biegach sprinterskich, odnosząc na tym polu duże sukcesy. Znana jest ze swojej ekspresyjności i spontanicznych reakcji na osiągane rezultaty.

Swoboda w tym roku została mistrzynią halowych mistrzostw Europy w Glasgow na dystansie 60 metrów. Na tym samym dystansie zdobyła srebro w Belgradzie w 2017 roku.

Pochodząca z Żor sprinterka jest także dwukrotną młodzieżową mistrzynią Europy w biegu na 100 metrów (Bydgoszcz 2017, Gävle 2019). Złoty medal zdobyła także w 2015 roku w szwedzkiej Eskilstunie, triumfując na dystansie 100 metrów podczas mistrzostw Europy juniorów.

Dwa tygodnie temu w Berlinie ustanowiła swój rekord życiowy w biegu na 100 metrów – 11:07. To drugi najlepszy czas na tym dystansie na polskiej liście wszech czasów.  Szybciej od Swobody 100 metrów biegała tylko Ewa Kasprzyk, która w 1986 roku uzyskała czas 10.93.

Grupa Sportowa ORLEN to 16 kobiet i 19 mężczyzn reprezentujących różne dyscypliny: lekką atletykę, kolarstwo torowe oraz pięciobój nowoczesny i judo. Sportowcy objęci są indywidualnym patronatem firmy, otrzymując niezbędne wsparcie finansowe.

mat pras.