W sobotę 57. Bieg Westerplatte. Na mecie piękne medale

W najbliższą sobotę w Gdańsku odbędzie się 57. Bieg Westerplatte, jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Start zawodów wyznaczono w miejscu, gdzie wybuchła II Wojna Światowa a metę przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności.

Bieg Westerplatte jest wydarzeniem, w którym obowiązuje limit 3,9 tysiąca miejsc startowych i już dziś wiadomo, że wszystkie pakiety startowe zostały sprzedane. Organizatorzy przewidzieli dodatkowe 100 pakietów, które będą do nabycia w Biurze Zawodów w piątek, od godziny 11.00. Płatność możliwa będzie wyłącznie gotówką.

Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, nieopodal pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Po drodze do mety biegacze pokonają m.in. kładkę nad Motławą.

Sama meta znajdzie się na terenie Stoczni Gdańskiej, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam zaś na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy, odlewany medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku. Dla startujących organizatorzy przygotowali bezpłatny transport autobusami na miejsce startu.

Można wspierać na trasie lub oglądać online

Uczestnicy liczą na gorący doping widzów. Kibicowanie będzie możliwe zarówno na trasie biegu, jak również na mecie, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam też zlokalizowana będzie strefa rodzinna, gdzie najmłodsi kibice będą mogli spędzić czas na zabawie.

Osoby, które chcą wspierać biegaczy, a nie będą miały możliwości dotrzeć na trasę lub metę zawodów, będą mogły śledzić przebieg rywalizacji oglądając transmisję on-line na stronie biegwesterplatte.pl.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte wystartowało blisko 3,5 tysiąca osób. Zwyciężył Sebastian Wąsicki z czasem 32:24. Wśród pań najszybsza była Andżelika Dzięgiel z wynikiem 35:06.

Bieg Westerplatte to jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Do 2007 roku rozgrywany był pod nazwą Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39. Pierwsza edycja wystartowała w 1962 roku.  Przez lata rywalizacja przybierała różną formę m.in. sztafet. Inicjatorem Biegu Westerplatte był Jerzy Gebert z Radia Gdańsk.

mat pras.