Trwają zapisy na półmaraton w Gdańsku. Impreza zakończy sezon biegów ulicznych

Trwają zapisy na AmberExpo Półmaraton Gdańsk, który odbędzie się w dniach 16-17 listopada. W programie wydarzenia znajduje się bieg główny na dystansie 21,097km oraz biegi towarzyszące na 5 i 10km. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym imprezy na liście startowej półmaratonu jest prawie 3,5 tysiąca zawodników.

Gdański półmaraton po raz drugi w swojej pięcioletniej historii odbędzie się w listopadzie, ale po raz pierwszy w połowie tego miesiąca. To sprawia, że w tym roku bieg w zasadzie zamknie sezon dużych biegów ulicznych w Polsce.

Półmaraton, dycha i piątka

Biegowy weekend w Gdańsku rozpocznie się w sobotę, 16 listopada od popołudniowych biegów dziecięcych na trzech dystansach: 200 m, 500 m i 1000 m.

Następnie o godzinie 18:00 wystartuje Nocna Dycha, której trasa przebiegać będzie ulicami Żaglową, Marynarki Polskiej, Nowomiejską, Ks. Jerzego Popiełuszki, Rybaki Górne. Meta zawodów znajdować będzie się w hali AmberExpo. W niedzielę, 17 listopada o godzinie 9:00 na ulice Gdańska właśnie z tego miejsca ruszą równocześnie uczestnicy półmaratonu i Biegu na Piątkę.

– Trasy wszystkich dystansów są szybkie i są atestowane. Ich niezmienność pozwala zawodnikom porównywać swoje czasy rok do roku, a tym samym śledzić postępy – podkreślają organizatorzy.

Rekord trasy kobiet padł w 2014 roku, podczas pierwszej edycji imprezy. Jego autorką była Monika Stefanowicz-Drybulska, która zwyciężyła z czasem 01:14:40. Rok później Błażej Brzeziński uzyskał w Gdańsku najlepszy męski wynik wynoszący 01:05:21.

Zapisy na wszystkie biegi trwają na tej stronie. Podstawowy pakiet startowy bez koszulki na półmaraton aktualnie kosztuje 119 złotych, na Nocną Dychę można zarejestrować się za 64 złotych, a wpisowe na bieg na 5km wynosi obecnie 54 złotych.

Jak poinformowali nas organizatorzy, najlepiej idą zapisy na bieg główny, do startu w którym szykuje się już 3435 biegaczy. Liczba dotychczas zapisanych na Bieg na Piątkę i Nocną Dychę to odpowiednio 368 i 364 osoby.

Gdańsk bez korony

W ubiegłym roku gdański półmaraton z 3377 finiszerami był dziesiątym największym biegiem na dystansie 21,097km w kraju. Rekord frekwencji imprezy padł w 2017 roku, gdy do mety dotarło 3674 biegaczy.

Bieg nie jest zaliczany do Korony Polskich Półmaratonów, chociaż organizatorzy byli zainteresowani dołączeniem do kalendarza cyklu.

– Jak dotychczas Polskie Stowarzyszenie Biegów nie było zainteresowane naszym biegiem, mimo że jest większy, niż wiele imprez wchodzących w skład cyklu KPP – zaznaczają.

Organizatorami imprezy są AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz LABOSPORT Polska.

red