Błażej Brzeziński z rekordem wszech czasów cyklu CITY TRAIL

Listopadowy bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Bydgoszczy przyniósł ogromne emocje! Błażej Brzeziński, sześciokrotny medalista mistrzostw Polski, ustanowił rekord wszech czasów tego ogólnopolskiego cyklu – 5 km pokonał w 14 minut i 39 sekund! Zwycięstwo wśród kobiet odniosła żona Błażeja – Aleksandra, która wbiegła na metę po 16 minutach i 36 sekundach.

Poprzedni rekord CITY TRAIL miał już całkiem długie wąsy – został ustanowiony w 2014 roku przez Mateusza Maika w Poznaniu.

– Wiedziałem, jaki jest rekord trasy w Bydgoszczy. Nie wiedziałem natomiast, jaki jest rekord wszechczasów we wszystkich miastach. Od dzisiaj już wiem – mówi z uśmiechem Błażej Brzeziński. – Mimo że w Bydgoszczy odbyło się już ponad 40 biegów w ramach CITY TRAIL, to dotąd nie miałem okazji wziąć w nich udziału ze względu na zgrupowania i/lub zbliżające się maratony. Zawsze sobie mówiłem, że jeśli nadarzy się okazja do startu, to będę chciał pobiec rekord trasy w Bydgoszczy. Dzisiejszy bieg świetnie wkomponował się w mój plan treningowy – podsumował zwycięzca.

Kiedyś często startowałem w biegach przełajowych – w 2013 roku wywalczyłem tytuł mistrza Polski, reprezentowałem Polskę podczas mistrzostw świata, zajmując 28. miejsce – byłem trzeci wśród Europejczyków. Wiem, że przełaj zawsze był moją mocną stroną i czuję, że pora wrócić do tego typu ścigania. W przyszłym roku, jako żołnierz Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy będę miał za zadanie reprezentować godnie nasz kraj na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych. Poważnie podchodzę do tej sprawy, więc częściej będziecie mogli mnie spotkać na trasach przełajowych – także na CITY TRAIL – zapowiedział Brzeziński.

– Uważam zresztą, że biegi przełajowe są świetnym elementem przygotowań do biegów długich i maratonu. Trasa w Bydgoszczy jest szybka i jak już wspomniałem daje możliwość wykonania wartościowego treningu. Fakt, że jest sporo zakrętów wybijających z rytmu, ale to element charakterystyczny dla przełajów. Wiadomo także, że wraz z warunkami pogodowymi trasa będzie się w trakcie edycji zmieniała – zakończył zwycięzca Maratonu Warszawskiego 2017 roku.

Drugą lokatę wywalczył w sobotę najlepszy zawodnik poprzedniej edycji CITY TRAIL w Szczecinie oraz zwycięzca sezonu 2017/2018 w Poznaniu – Szymon Belgrau (15:37), a trzeci był Adrian Bednarek (15:44).

Bezkonkurencyjna Brzezińska

Wśród kobiet równych sobie nie miała Aleksandra Brzezińska, która jest rekordzistką CITY TRAIL wśród kobiet – w listopadzie ubiegłego roku uzyskała czas 16:18.

Tym razem nie udało się pobiec tak szybko, ale wynik 16:36 dał aktualnej Mistrzyni Polski w maratonie piąte miejsce w klasyfikacji Open – tylko czterech mężczyzn pobiegło szybciej!

Drugą lokatę wśród pań wywalczyła Zuzanna Latańska (17:46), a trzecia była Monika Kapera (18:02).

Linię mety sobotnich zawodów w Bydgoszczy minęło 506 biegaczy. W biegach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział 280 młodych sportowców.

Gdzie i kiedy następne biegi?

Kolejny bieg w Myślęcinku jest zaplanowany na 22 grudnia, a następne: 19 stycznia, 23 lutego, 29 marca. Zawody w Bydgoszczy odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Myślęcinka i Lasów Nadleśnictwa Żołędowo. Start, meta i biegowe miasteczko każdego z biegów będą zlokalizowane na Polanie Różopole.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji (poza Bydgoszczą są to: Katowice, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław).

Najbliższe zawody odbędą się w Olsztynie (23 listopada) oraz Gdyni i Szczecinie (24 listopada).

mat pras.