Cherop i Ochal wygrywają AmberExpo Półmaraton Gdańsk

Kenijczyk Hammington Cherop i Olga Ochal zwyciężyli szóstą edycję AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Dla Polki było to trzecie w karierze zwycięstwo w imprezie. Do mety dzisiejszego biegu dotarło 3162 uczestników. 

Bieg główny na dystansie półmaratonu odbywał się pod dyktando biegaczy z zagranicy. Od początku nadawali ton rywalizacji. Losy biegu rozstrzygnęły się na ostatnich metrach.

Najwięcej sił na finiszu zachował Hammington Cherop z Kenii, który wygrał z czasem 1:06:31. Jako drugi na mecie ze stratą dwóch sekund do lidera zameldował się Ukrainiec Artem Kazban, a trzecie miejsce wywalczył kolejny z Kenijczyków Wambuda Nduva Boniface (1:06:34).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w stawce był Łukasz Woźniak ze Strawczyna koło Kielc, który z czasem 1:08:26 był piąty.

Wśród kobiet poza konkurencją była Olga Ochal, która pewnie zwyciężyła z czasem 1:17:20. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Baranowska-Trzasko (1:21:52) a trzecie Katarzyna Pobłocka-Głogowska z rezultatem 1:22:36.

Biegi towarzyszące

W sobotę odbył się towarzyszący bieg na 10km, który wygrał Patryk Sowiński z wynikiem 33:19. O sekundę wyprzedził Dominika Goska i o dwie sekundy Sebastiana Szymańskiego. „Nocną Dychę” wygrała Marta Szenk, która uzyskała rezultat 39:25, przed Zuzanną Głombiowską (41:07) i Agnieszką Garapuczyk (42:03).

Z kolei dzisiaj w Gdańsku biegacze rywalizowali również na dystansie 5km. Najlepszym zawodnikiem „Szybkiej Piątki” był Patryk Sowiński (15:12), który o cztery sekundy wyprzedził Daniela Formelę. Jako trzeci do mety dotarł Filip Babik z wynikiem 15:25.

Wśród kobiet wygrała Diana Dawidziuk-Gosk z czasem 17:43 przed Martą Szenk (18:25) i Sarą Dytłow (18:31).

Biegi towarzyszące łącznie ukończyło prawie tysiąc osób, a to oznacza, że weekendowa impreza w Gdańsku zgromadziła ponad 4 tysiące uczestników.

Od tego roku gdański półmaraton ma nowego patrona w osobie tragicznie zmarłego na początku roku prezydenta Pawła Adamowicza.

red