Gdynia 2020: dostępne dodatkowe pakiety! Będzie największy bieg masowy w historii Polski?

W odpowiedzi na wielkie zainteresowanie i w związku z wyprzedaniem puli 20 tysięcy pakietów startowych, organizatorzy World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 poinformowali o udostępnieniu dodatkowych 5 tysięcy miejsc. Ich sprzedaż właśnie ruszyła. Impreza odbędzie się 29 marca 2020 roku.

Największy bieg masowy w historii Polski?

Już teraz zapowiada się, że marcowy bieg w Gdyni będzie największym półmaratonem, jaki do tej pory odbywał się w Polsce.

Po zwiększeniu puli miejsc, ma szansę stać się największym z biegów masowych organizowanych dotąd w kraju. Rekord należy do ubiegłorocznego poznańskiego Biegu Niepodległości RunPoland, który ukończyło dokładnie 22 543 uczestników.

Przyszłoroczny półmaraton w Gdyni przyciąga uczestników rangą Mistrzostw Świata w półmaratonie, metą zlokalizowaną na plaży oraz unikatowym medalem finishera z wbudowanym kompasem i kroplą bursztynu.

– Jesteśmy zachwyceni atmosferą, jaka buduje się wokół nadchodzących mistrzostw – komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Miasta Gdynia. – Po konsultacji ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i upewnieniu się, że będziemy w stanie pomieścić większą liczbę biegaczy, z przyjemnością informujemy o udostępnieniu dodatkowej puli pakietów startowych. Miasto Gdynia z niecierpliwością czeka na to wielkie święto biegania, które odbędzie się 29 marca 2020 roku – dodaje.

Wśród 20 tysięcy zarejestrowanych dotąd uczestników, znajdują się biegacze z 61 krajów, a 30% z nich stanowią kobiety. Dodatkowa pula 5 tysięcy biletów jest dostępna na tej stronie. Do końca listopada cena pakietu wynosi 180 PLN.

Bieg masowy to nie Mistrzostwa Świata

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że uczestnicy biegu masowego formalnie nie będą brali udziału w Mistrzostwach Świata.

Będzie to bieg towarzyszący zmaganiom biegaczy elity, którzy przyjadą do Gdyni, aby ścigać się o tytuły mistrzowskie. Oczywiście amatorzy pobiegną po tej samej trasie, co najlepsi biegacze na świecie.

29 marca 2020 roku to właśnie oni jako pierwsi ruszą na ulice Gdyni. O godzinie 12:00 wystartują panie, a 45 minut później panowie.

Nie będzie to liczna grupa biegaczy. W ubiegłym roku, gdy gospodarzem mistrzostw była Walencja o miano najlepszego na świecie na dystansie półmaratonu walczyło łącznie 279 zawodników z 80 krajów.

Każdy kraj ma prawo wysłać na mistrzostwa maksymalnie 6 zawodników.

Czas na Gdynię

Pierwsza edycja Mistrzostw Świata w półmaratonie odbyła się w 1992 roku. Do 2009 roku zawody odbywały się rokrocznie, od 2010 roku wprowadzono interwał dwuletni, a mistrzostwa mają miejsce w latach parzystych.

Poprzednie trzy edycje World Athletics World Half Marathon Championships odbyły się w Walencji, Cardiff i Kopenhadze.

Gromadziły na starcie takich biegaczy ulicznych jak Mo Farah czy Eliud Kipchoge. Niekwestionowanym dominatorem tych zawodów w ostatnich latach jest jednak Kenijczyk, Geoffrey Kamworor. Rekordzista świata w półmaratonie triumfował w mistrzostwach trzy razy z rzędu.

mat pras.