43. Bieg Lechitów uruchomił zapisy. „Takiej trasy jak u nas nie ma nigdzie”

Tuż przed świętami ruszyły zapisy do 43. Biegu Lechitów, który odbędzie się 20 września 2020 roku w Gnieźnie. Organizatorzy tego jednego z najstarszych biegów półmaratońskich w Polsce przygotowali dla uczestników pulę 2,5 tysięcy pakietów startowych. Gnieźnieńska impreza od lat zaliczana jest do cyklu Korony Polskich Półmaratonów, który skupia 11 największych w kraju biegów na dystansie 21,097km.

Zawody tradycyjnie odbywają się na historycznej trasie z Ostrowa Lednickiego, prawdopodobnego miejsca chrztu Polski do Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Nie inaczej będzie w przyszłym roku.

 – Tym, co wyróżnia gnieźnieński bieg wśród innych imprez jest jego historyczny klimat. Znajduje on odzwierciedlenie w koszulkach, które uczestnicy otrzymują w pakietach startowych czy też w uroczystej koronacji na tronie zwycięzców zawodów. Takiej trasy jak u nas też nie ma nigdzie. Mimo, że prowadzenie biegu Szlakiem Piastowskim co roku stawia przed nami wielkie wyzwanie przetransportowania kilku tysięcy uczestników z Gniezna do Ostrowa, to nie planujemy zmian przebiegu trasy. To część historii naszej imprezy, która jest jedną z najstarszych w Polsce – podkreśla Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów.

Gniezno w Koronie

W ubiegłych latach Bieg Lechitów wchodził w skład Korony Polskich Półmaratonów, cyklu skupiającego kilkanaście największych w kraju biegów na dystansie 21,097 km. Tak będzie i teraz. Aby zdobyć prestiżowy medal wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Biegów, należy ukończyć co najmniej połowę z 11 biegów zaliczanych do cyklu.

– Cieszymy się, że Bieg Lechitów w dalszym ciągu będzie współtworzył cykl Korony Polskich Półmaratonów. W 2018 roku nasz półmaraton był trzecią najchętniej wybieraną imprezą przez zdobywców Korony. Wcale nas to nie dziwi, bo trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do założenia Korony niż Gniezno – mówi Andrzej Krzyścin. – Jak co roku na mecie naszego biegu przygotujemy dla kończących cykl Korony tron oraz insygnia królewskie. Będzie okazja do wykonania wspaniałych fotograficznych pamiątek. Zachęcam wszystkich biegaczy zainteresowanych udziałem w cyklu KPP do takiego ustalania listy startów, aby finałowy bieg wypadł właśnie w Gnieźnie – radzi dyrektor biegu.

Bieg Lechitów

– W roku ubiegłym wprowadziliśmy bieg na krótszym dystansie, aby ci, dla których dystans półmaratonu jest na razie za długi, mogli również poczuć atmosferę biegania w Gnieźnie. Bieg cieszył się sporym zainteresowaniem, wiec w tym roku wydłużyliśmy troszeczkę trasę i stworzyliśmy Piątkę Lechitów – bieg na 5 km, którego finisz będzie tuz przed finiszem półmaratonu. Mamy więc biegową ofertę dla wszystkich – Staropolskie Igrce Małych Lechitów dla przedszkolaków, biegi młodzieżowe dla młodzieży, Piątkę Lechitów dla zaczynających przygodę z bieganiem i Bieg Lechitów – półmaraton z brzegów Jeziora Lednickiego na plac przed Katedrą w Gnieźnie – zachęca Andrzej Krzyścin.

Ceny pakietów startowych na 43. Bieg Lechitów zaczynają się od 70 złotych. Właśnie tyle zapłaci pierwszych 500 osób, które zapiszą się na zawody. Rejestracja trwa na tej stronie.

Organizowany od 1978 roku Bieg Lechitów, od 2004 roku jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA.  Bieg wchodzi też w skład  Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie.

mat pras.