ASICS przedstawił „smart buty”. Gadżet czy przyszłość biegania?

ASICS przedstawił prototyp pierwszych na świecie „smart butów”, które powstały we współpracy z japońskim startupem no new folk studio specjalizującym się w technologii wielowymiarowych czujników. Innowacja ASICS ma pomóc w gromadzeniu danych na temat biegu w czasie rzeczywistym.

„Smart buty” powstały w należącym do japońskiej marki Instytucie Sportu w Kobe, a ich prototyp został przedstawiony na początku stycznia na targach CES w Las Vegas w specjalnie zaaranżowanym ASICS Energy Research Lab.

Prototyp butów, które ASICS pokazał w USA zawierał specjalny czujnik ORPHE TRACK dostarczony przez firmę no new folk studio. Pozwala on zbierać w czasie rzeczywistym dane dotyczące m.in. siły wyrzucania stóp podczas biegu oraz poziomu ich stabilizacji względem podłoża. Dzięki tym informacjom biegacz może otrzymać więcej wiedzy m.in. na temat swojej biomechaniki i sportowej dyspozycji.

ASICS zapowiada, że zamierza wprowadzić na rynek swoje pierwsze inteligentne buty w 2020 roku.

Do pokazania nowej technologii użył modelu EVORIDE, który pojawi się w ofercie japońskiej marki w tym roku. Co ważne, udostępnione komercyjnie buty nie będą wyposażone w czujnik ORPHE TRACK.

Czas na EVORIDE

Model EVORIDE to kolejna w portfolio marki ASICS propozycja butów oszczędzających energię biegacza.

Wykorzystywana jest do tego technologia GUIDESOLE, która opiera się na minimalizowaniu ruchów nogi podczas kroku biegowego. Pomaga w tym zakrzywiona podeszwa, która ma kształt łódki. Pozwala biegaczowi przenieść środek ciężkości w kierunku śródstopia.

Pierwszym modelem z taką podeszwą był zaprezentowany wiosną ubiegłego roku MetaRide, a drugim GlideRide, który zadebiutował na rynku jesienią.

Buty EVORIDE mają pojawić się w sprzedaży na początku lutego.

Źródło: ASICS