Najczęstsze kontuzje biegaczy: jak poradzić sobie z urazami podczas biegania?

Dowiedz się, jakie dolegliwości dokuczają biegaczom oraz co możesz zrobić, by ich uniknąć lub zniwelować ich skutki.

Korzyści z biegania i konsekwencje

Bieganie to sport, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Jest łatwodostępny, nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów, ani wydatków, przynajmniej na poziomie amatorskim i niemal każdy może go spróbować. Biegać można o dowolnej porze, po dowolnym terenie, co stanowi ogromne udogodnienie dla wszystkich, pragnących zadbać o swoje zdrowie i kondycję, lecz mających na to ograniczone zasoby czasowe. Dodatkowo bieganie należy do sportów ogólnorozwojowych, wpływa korzystnie na cały organizm, pomaga spalać tkankę tłuszczową, wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia postawę, pobudza krążenie krwi, wywiera pozytywny wpływ na układ oddechowy, trawienny, sercowo-naczyniowy, a przy tym wspiera oczyszczanie umysłu.

Niestety biegacze narażeni są na pewnego rodzaju kontuzje charakterystyczne dla tego rodzaju dyscypliny. Przyjrzymy się bliżej ich naturze oraz sprawdźmy, jak sobie z nimi radzić.

fot. Envato

Najczęściej występujące kontuzje u biegaczy

Choć bieganie wydaje się czynnością zupełnie naturalną, może bardzo mocno obciążać stawy, przede wszystkim kolanowe i skokowe, a także ścięgna np. Achillesa. Dolegliwości bólowe, obrzęki, stany zapalne oraz ograniczona mobilność tych partii ciała pojawiają się stosunkowo często. Mogą być wynikiem nieprawidłowo wykonywanych ruchów, źle dobranego obuwia, ale również niedoborów mineralnych w organizmie.

Wśród popularnych dolegliwości biegaczy należy wymienić:

– Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – tzw. kolano biegacza, objawia się bólem z boku kolana, odczuwalnym „trzaskaniem”, kłuciem, mrowieniem w udzie, obrzękiem.

– Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej strony piszczeli – MTSS to charakterystyczny ból przy badaniu palpacyjnym po wewnętrznej stronie piszczeli, ból piszczeli po przebieżce oraz opuchlizna podudzia.

– Złamania, skręcenia, zwichnięcia – czasem wystarczy źle stąpnąć, by doszło do zwichnięcia bądź skręcenia stawu skokowego. Upadki, zaś niekiedy kończą się złamaniem kości, które może mieć postać lekką lub ciężką np. złamanie z przemieszczeniem, złamanie otwarte.

Jak sobie radzić z typowymi urazami biegacza?

Zawsze, gdy niepokoją Cię jakieś objawy, warto zacząć od wizyty u specjalisty. Ortopeda oceni Twój stan i może zlecić dodatkowe badania, USG, RTG itp. Nie należy bagatelizować nawet małych kontuzji, nieleczone bowiem mogą się ponawiać lub powodować w przyszłości dużo większe problemy.

W przypadku dolegliwości bólowych warto też udać się do dobrego fizjoterapeuty. Tego typu specjalistę poleca się również po każdej poważniejszej kontuzji. Zabiegi i ćwiczenia pomogą Ci szybko wrócić do pełnej sprawności.

Bardzo istotną rolę w trosce o zdrowie biegacza odgrywa profilaktyka. Sprawdzi się tu zakładana na trening opaska na kolano, która odciąży staw i zminimalizuje ryzyko kontuzji, a także maść na ból nóg, która poprawi krążenie krwi, zniweluje uczucie ciężkości oraz obrzęk.

Koniecznie też pamiętaj, że każdy trening powinien się rozpocząć porządną rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem. To ćwiczenia, które pomogą Ci przygotować mięśnie, stawy, ścięgna do wysiłku oraz obciążenia, a także uelastycznić je, by były mniej podatne na kontuzje.

artykuł sponsorowany

fot. w nagłówku Envato