Shegumo nie odpuszcza walki o Igrzyska. Można wesprzeć jego przygotowania do wiosennego maratonu

W serwsie zrzutka.pl ruszyła zbiórka środków na przygotowania Yareda Shegumo do startu w wiosennym maratonie, na którym Polak etiopskiego pochodzenia będzie walczył o przepustkę na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Pierwszych 100 osób, które wpłaci kwoty wyższe niż 100 złotych otrzyma od firmy ASICS koszulki techniczne z autografem wicemistrza Europy w maratonie z 2014 roku.

Yared Shegumo to najlepszy polski maratończyk ubiegłego sezonu. Do mety grudniowego maratonu w Walencji dotarł z wynikiem 2:11:40. Do uzyskania minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zabrakło wówczas zaledwie 10 sekund.

Takie rozstrzygnięcie oznacza, że Shegumo czeka na wiosnę kolejny maraton, w którym będzie walczył o olimpijską kwalifikację. Swojej szansy będzie szukał prawdopodobnie 19 kwietnia w Hamburgu.

Warto podkreślić, że wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku zdołał odbudować formę po bardzo ciężkiej kontuzji kręgosłupa, której doznał w 2018 roku podczas Mistrzostw Europy w Berlinie. Do Warszawy wrócił na wózku inwalidzkim, dojście do zdrowia zajęło mu wiele tygodni.

Bez wsparcia PZLA

Podopieczny trenera Janusza Wąsowskiego do startu w wiosennym maratonie przygotowywać będzie się tradycyjnie w Etiopii, a to oznacza całkiem spore koszty. Polski Związek Lekkiej Atletyki nie będzie w nich partycypować, bo zawodnik nie jest objęty centralnym szkoleniem.

Do Addidis Abbeby nasz maratończyk wylatuje już za tydzień.

– Do startu w tak ważnym dla mnie biegu chcę szykować się w warunkach, które znam najlepiej. Właśnie w Etiopii trenowałem do ostatniego maratonu w Walencji i byłem bardzo bliski sukcesu – tłumaczy Yared Shegumo. – Wspólnie z moimi partnerami zdecydowaliśmy się na uruchomienie akcji w Internecie, ponieważ nie jestem w stanie samodzielnie sfinansować kosztów tych przygotowań – dodaje.

Koszulki ASICS czekają

Jako cel zbiórki ustawiono kwotę 20 tysięcy złotych. Pierwszych 100 osób, które wpłacą kwoty wyższe niż 100 złotych otrzyma koszulki techniczne ASICS z autografem Yareda Shegumo.

– Cieszę się, że marka ASICS wspiera mnie w mojej drodze do Tokio. Bardzo dziękuję również biegaczom za wszystkie wpłaty.  Bardzo to doceniam i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wywalczyć prawo startu w drugim maratonie olimpijskim w mojej karierze – dodaje biegacz, który niedawno obchodził 37. urodziny.

Yared Shegumo do Polski przyjechał w 1999 roku, a we wrześniu 2003 roku przyjął polskie obywatelstwo. W tym samym roku trafił do reprezentacji kraju.

To dwukrotny mistrz Polski w maratonie z 2012 i 2018 roku. Na królewskim dystansie legitymuje się rekordem życiowym 2:10:34, który uzyskał w 2013 roku podczas 35. PZU Maratonu Warszawskiego.

Zbiórka prowadzona jest na tej stronie internetowej. Potrwa do 4 lutego.

red