Co działo się na kolejnych biegach CITY TRAIL w Olsztynie i Trójmieście?

W sobotę, 8 lutego nad jeziorem Długim w Olsztynie i w niedzielę, 9 lutego na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdyni odbyły się dwa ostatnie biegi czwartej serii przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Biegacze ścigali się w dobrych warunkach, co zaowocowało wartościowymi wynikami.

Olsztyn

Tym razem w zawodach wzięło udział 435 biegaczy, a najszybszym na 5-kilometrowej trasie okazał się debiutujący w cyklu – Przemysław Dąbrowski. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Magdalena Trzeciak. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 137 młodych sportowców.

Przemysław Dąbrowski to maratończyk z rekordem życiowym na poziomie 2:20:10. Jego sobotni wynik – 16:12 – jest najlepszym czasem uzyskanym w trwającej edycji biegów CITY TRAIL nad jeziorem Długim.

– Przygotowania do sezonu w pełni, więc celem dzisiejszego startu było przetarcie się i sprawdzenie aktualnej formy przed obozem w Szklarskiej Porębie, na który dzisiaj wyjeżdżam. Sprawdzian wyszedł bardzo dobrze. Od początku narzuciłem swoje tempo i utrzymałem prowadzenie do końca. Od połowy dystansu miałem zdecydowaną przewagę, końcówkę spokojnie kontrolowałem. Czas 16:12 w tych warunkach i na tej wymagającej trasie to satysfakcjonujący wynik. Przed startem byłem bardzo ciekawy tej pętli, na rozgrzewce ją sprawdziłem i cóż – wiedziałem, że będzie co robić. Trasa jest trudna technicznie, z licznymi podbiegami, ale takie trasy są potrzebne w trakcie zimowych przygotowań, żeby później na płaskich zawodach było łatwiej. Niestety w Polsce trochę się o przełajach zapomina. Cykl CITY TRAIL wypełnia lukę w kalendarzu i jeśli tylko będzie okazja to pojawię się jeszcze nie raz – mówił tuż po zawodach Przemysław Dąbrowski, wicemistrz Polski w maratonie z 2017 roku. –  – Moje najbliższe starty to przełajowe mistrzostwa Polski, mistrzostwa Polski na 10 000 m oraz półmaraton – dodał.

Drugie miejsce zajął Wiktor Kujawa – jego czas to 16:26. Jako trzeci zawody ukończył Konrad Nosarzewski (wynik 16:32), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet najszybszą okazała się Magdalena Trzeciak. Jej czas to 18:54. Drugie miejsce zajęła Martyna Budziłek (18:58) – liderka klasyfikacji końcowej cyklu. Trzecią lokatę wywalczyła Milena Kędzia (20:29).

CITY TRAIL to zawody rodzinne nie tylko ze względu na biegi dla dzieci i młodzieży, które towarzyszą zawodom dla dorosłych.

– Startuję dla przyjemności, aczkolwiek kiedyś trenowałam lekkoatletykę, więc czuję taką nutkę chęci poprawiania wyników. W CITY TRAIL biegam z mamą, więc jest to bardziej rodzinna zabawa. Ruszamy zawsze razem, wspieramy się i motywujemy nawzajem, ewentualnie w trakcie biegu czasami się rozdzielamy, jeśli któraś z nas ma więcej siły, by przyspieszyć – podkreśliła po zawodach jedna z uczestniczek – Aleksandra Pałejko. – Moja mama też trenowała w przeszłości, więc postanowiłam ją namówić do startów w CITY TRAIL. Początkowo nie była chętna, ale po pierwszym biegu spodobało się jej i dzisiaj ukończyłyśmy już trzecie zawody. Jeszcze jeden bieg i będziemy miały pamiątkowy medal.

Biegi CITY TRAIL Olsztyn są poprowadzone na pętli nad jeziorem Długim. Start, meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane na polanie w pobliżu kładki. Kolejny bieg w Olsztynie jest zaplanowany na 29 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 21 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane 1 kwietnia.

Trójmiasto

Do mety niedzielnego biegu głównego w Gdyni dotarło 414 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 112 biegaczy. W zawodach nie startował zwycięzca trzech dotychczas rozegranych biegów CITY TRAIL w Trójmieście – Florian Pyszel. Jego nieobecność wykorzystał Łukasz Kujawski, który uzyskał bardzo dobry czas – 16:27. Drugie miejsce zajął Szymon Gumkowski (16:40), a trzeci był Krzysztof Żygenda (17:05). W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu jest aktualnie Jakub Ruciński, który ukończył wszystkie cztery dotychczas rozegrane biegi, ale sytuacja zapewne zmieni się po piątych zawodach. Największe szanse na wygraną mają wspomniani już Florian Pyszel i Łukasz Kujawski.

Rywalizacja kobiet przebiegała pod dyktando 20-letniej zawodniczki, która debiutowała w niedzielę w CITY TRAIL Trójmiasto – Monika Dubiella uzyskała czas 19:14 i o ponad półtorej minuty wyprzedziła drugą na mecie – Marię Maj-Roksz (jej wynik to 20:45), która objęła prowadzenie w generalce. Trzecią lokatę wywalczyła Adrianna Lipko (21:06).

– Biegło mi się dzisiaj dobrze, czułam, że nogi są świeże. Trochę obawiałam się jednej zawodniczki, więc zaryzykowałam od startu mocne tempo, bo uznałam, że tak będzie słusznie. Wszystkie zbiegi pokonałam naprawdę szybko, ale ostatni kilometr i te górki były dla mnie niespodzianką, prawie zmusiły mnie do przejścia do marszu. Co mogę powiedzieć – głowa jest najważniejsza – jak głowa odpowiednio pracowała, to nogi również – podkreśliła na mecie Monika Dubiella. – Dzisiejszy start był formą przetarcia się przed marcowymi mistrzostwami Polski w biegach przełajowych. W zawodach miała startować też Emilia Mikszuta – moja koleżanka, która biegła już w poprzednim biegu CITY TRAIL w Gdańsku, ale niestety ma problemy zdrowotne i tak się złożyło, że ostatecznie pobiegłam sama. Szkoda, bo pewnie byśmy rywalizowały i byłoby ciekawiej na trasie.

Warto dodać, że Monika biegała w listopadzie na wrocławskiej, zdecydowanie szybszej trasie CITY TRAIL, gdzie zajęła czwarte miejsce z czasem 18:13.

Biegi CITY TRAIL Trójmiasto odbywają się na dwóch trasach poprowadzonych ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – w Gdańsku (okolice AWFiS) oraz w Gdyni (Mały Kack). Kolejny bieg jest zaplanowany na 1 marca w Gdańsku, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 22 marca – w Gdyni. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane 31 marca.

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się w formule ogólnopolskiej. Poza Olsztynem i Trójmiastem zawody są organizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się łącznie sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej lokalizacji. Najbliższy bieg odbędzie się w niedzielę, 16 lutego w Katowicach.

mat pras.

fot. w nagłówku AM-Studio