Grupa Sportowa ORLEN z trzema nowymi lekkoatletkami

Kamila Lićwinko, Karolina Kołeczek i Joanna Linkiewicz dołączyły do Grupy Sportowej ORLEN. Lekkoatletki otrzymają wsparcie w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Dwie biegaczki i skoczkini wzwyż

Karolina Kołeczek jest sprinterką. Specjalizuje się w biegach na 60m w hali i 100m na otwartym stadionie przez płotki. 26-letnia zawodniczka z Sandomierza ma na koncie trzy złote (Spała 2013, Toruń 2015, Toruń 2016) i dwa srebrne (Toruń 2017, Toruń 2019) medale zdobyte podczas halowych mistrzostw Polski seniorów. Startując w mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku, zawodniczka zajęła szóste miejsce w finale biegu na 100 m przez płotki.

W 2019 roku wygrała bieg na 100m przez płotki podczas 65. ORLEN Memoriału Kusocińskiego ustanawiając rekord życiowy z czasem 12,75. Jest to jednocześnie szósty wynik w historii lekkoatletyki, który dał jej minimum na Mistrzostwa Świata w Dosze 2019 oraz na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020.

Na co dzień Karolina Kołeczek trenuje pod okiem Piotra Maruszewskiego w barwach Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Joanna Linkiewicz natomiast specjalizuje się w biegu na koronnym dystansie 400 metrów oraz w biegach przez płotki. Lekkoatletka z Wrocławia może pochwalić się m.in. srebrnym medalem zdobytym podczas Mistrzostw Europy (Amsterdam 2016).

Ten sam krążek zawodniczka przywiozła z Halowych Mistrzostw Świata (Birmingham 2018), gdzie biegła w sztafecie 4 x 400 m. Jest także wielokrotną wicemistrzynią Polski seniorów, mającą w swoim dorobku 11 medali (7 srebrnych i 4 brązowe) zdobytych na przestrzeni 9 lat. Start w biegu na 400 m przez płotki podczas Mistrzostw Świata w Dosze ukończony z wynikiem 55,38 przyniósł zawodniczce minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020.

Kamila Lićwinko to 33-letnia zawodniczka z Bielska Podlaskiego, lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż. Swoją międzynarodową karierę sportową rozpoczęła w 2005 roku podczas Mistrzostw Europy Juniorów zajmując 7. miejsce. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio zakończyła konkurs skoków na 9. miejscu z wynikiem 1,93 m.

ORLEN Team lekkoatletami stoi

Aktualnie Grupa Sportowa ORLEN liczy 29 lekkoatletów, po jednej reprezentantce judo i pięcioboju nowoczesnego oraz siedmiu kolarzy torowych.

Jak poinformowało nas Biuro Prasowe wybór członków Grupy Sportowej ORLEN poprzedza wnikliwa analiza, obejmująca dotychczasowe osiągnięcia zawodników oraz ich potencjał sportowy. W tym obszarze PKN ORLEN aktywnie współpracuje z Ministerstwem Sportu, które wspiera firmę w podejmowaniu decyzji pod kątem merytorycznym.

Członkowie Grupy Sportowej ORLEN otrzymują wsparcie finansowe, które pozwala im na spokojne przygotowywanie się do startów, w tym do najważniejszego wydarzenia czterolecia, czyli odbywających się w tym roku – Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

– Do grupy wybierani są zawodnicy, którzy mają na koncie już pewne osiągnięcia w swojej dyscyplinie oraz potencjał do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowej. W ostatnim okresie byli to sportowcy, którzy uzyskali minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio oraz ci, którzy dobrze rokują, jeśli chodzi o spełnienie wymaganych kryteriów. Sukcesy osiągane przez członków Grupy Sportowej ORLEN w ciągu niemal 11 lat jej istnienia świadczą o słuszności podjętych decyzji – wyjaśnia Biuro Prasowe ORLEN Team.

Wśród zawodników wspieranych przez PKN Orlen nie brakuje biegaczy. Jest m.in. sztafeta 4×400 m mężczyzn (Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko, Karol Zalewski) a także kobiet (Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Gaworska, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Anna Kiełbasińska), a także inni utalentowani lekkoatleci jak Martyna Dąbrowska (400 m), Angelika Cichocka (800 m), Anna Sabat (800 m), Remigiusz Olszewski (200 m), Krystian Zalewski (3000 m), Sofia Ennaoui (1500 m) i Ewa Swoboda (100 m).

Jak na razie w grupie brakuje maratończyków, chyba, że już dzisiaj zaliczymy do tego grona Krystiana Zalewskiego, który intensywnie przygotowuje się do wiosennego debiutu na królewskim dystansie.

– W ramach naszej współpracy z Ministerstwem Sportu trwa ciągła obserwacja obiecujących lekkoatletów z wielu dyscyplin, więc nie wykluczamy wsparcia także maratończyków i maratonek w przyszłości. W najbliższym czasie nie zaplanowano jednak żadnej decyzji w tym obszarze – poinformowało nas Biuro Prasowe ORLEN Team.

red

fot. Paweł Skraba