Organizatorzy Mistrzostw Świata Gdynia 2020: „Bezpieczeństwo i zdrowie uczestników jest dla nas najwyższym priorytetem”

W piątek w Urzędzie Miasta Gdynia odbyło się spotkanie konsultacyjne organizatora Mistrzostw Świata w półmaratonie, w którym wzięli udział także przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie i na świecie została podjęta decyzja o wprowadzeniu szeregu działań prewencyjnych, które mają ograniczyć ryzyko zakażenia dla uczestników.

– Bezpieczeństwo i zdrowie uczestników World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 jest dla nas najwyższym priorytetem, ale na ten moment nie ma przesłanek do odwołania imprezy. Sytuacja jest oczywiście dynamiczna i nie sposób z całą pewnością stwierdzić, co się wydarzy w ciągu najbliższych czterech tygodni, jakie dzielą nas od rozpoczęcia mistrzostw świata. Wszelkie decyzje chcemy jednak podejmować nie pod wpływem emocji, ale w oparciu o aktualną sytuację medyczną i realną ocenę ryzyka. Na ten moment scenariusz odwołania imprezy nie jest brany pod uwagę – napisali w specjalnym komunikacie.

Z gorączką nie pobiegniesz

Organizatorzy Mistrzostw Świata w półmaratonie zaplanowanych na 29 marca w Gdyni poinformowali, że wszyscy uczestnicy przed wejściem do Biura Zawodów w Gdynia Arena będą mieli mierzoną temperaturę ciała przez ratowników medycznych.

Osoby ze stanem podgorączkowym i gorączką nie zostaną wpuszczone do hali i nie będą mogły odebrać pakietu startowego, a w konsekwencji nie zostaną dopuszczone do biegu.

– Przypominamy, że najczęstszymi objawami koronawirusa są gorączka, duszności oraz kaszel – zaznaczono w komunikacie.

Ponadto przy Gdynia Arenie powstanie specjalna izolatka wyposażona w niezbędny sprzęt epidemiologiczny – w uzasadnionych przypadkach zawodnik może zostać tam skierowany i w tym miejscu oczekiwać na transport do szpitala.

Organizator będzie także wyposażony w specjalistyczną karetkę odpowiadającą wymogom sanitarno – epidemiologicznym.

Wreszcie, do zespołu organizacyjnego dołączy epidemiolog, który opracuje szczegółowe procedury postępowania dla zespołu organizacyjnego oraz sztabu medycznego.

Każdy zawodnik przy odbiorze pakietu startowego będzie zobowiązany wypełnić kartę lokalizacyjną, w której poda informacje, gdzie planuje przebywać w trakcie pobytu w Polsce. Jak podkreślają organizatorzy,  jest to zgodne z zaleceniami światowych organizacji sanitarnych.

W strefie startowej postoisz najwyżej 15 minut

Czas przebywania w strefach startowych zostanie ograniczony do 15 minut. Zgodnie ze wskazaniami ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) wysokie ryzyko zarażenia się koronawirusem występuje w momencie przebywania w otoczeniu osoby chorej w czasie dłuższym niż 15 minut w odległości nie większej niż 2 metry. Gdy takie okoliczności nie występują ryzyko zarażenia uznaje się za niskie.

Medalu nie dostaniesz na szyję

Organizatorzy Mistrzostw Świata w Półmaratonie poinformowali, że wszyscy wolontariusze podający napoje i owoce na punktach oraz mecie będą mieli ubrane rękawiczki jednorazowe. Podobnie zabezpieczone będą osoby wydające medale, które nie będą wieszane na szyi, tylko będą podawane do ręki.

Zachowaj higienę

W miejscach, w których będą gromadzić się uczestnicy mistrzostw świata (Arena Gdynia, Skwer Kościuszki, Plaża Miejska) wystawione zostaną specjalne stacje z preparatem do chirurgicznej dezynfekcji rąk. Organizatorzy apelują do uczestników, aby zachowali ostrożności oraz postępowali zgodnie z zasadami higieny.

Jak do tej pory Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation) nie wprowadziła dotychczas żadnych ograniczeń dotyczących podróżowania

– Pozostajemy w stałym kontakcie ze służbami sanitarno – epidemiologicznymi i administracją publiczną – zakończyli organizatorzy.

Coraz bliżej 30 tysięcy biegaczy na liście startowej

World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 zapowiada się jako największy bieg półmaratoński w Polsce, a prawdopodobnie również największy bieg uliczny bez względu na dystans w historii naszego kraju.

Impreza przewyższa też frekwencyjnie ostatnie biegi masowe towarzyszące mistrzostwom świata, rozegrane w Walencji, Cardiff i Kopenhadze.

Aktualnie, na dokładnie miesiąc przed zawodami na liście startowej biegu masowego znajduje się niemal 28 tysięcy osób, co oznacza, że w sprzedaży zostało już tylko nieco ponad 2 tysiące pakietów.

red na podstawie komunikatu