Parlament w Budapeszcie na koszulce Biegu Europejskiego w Gnieźnie

Organizatorzy XVIII Biegu Europejskiego, który odbędzie się 18 kwietnia w Gnieźnie zaprezentowali oficjalną koszulkę imprezy. Głównym motywem graficznym jest budynek parlamentu – jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju

Gnieźnieński Bieg Europejski co roku zaskakuje swoich uczestników innym motywem przewodnim. Od 2015 roku każda kolejna edycja imprezy dedykowana jest innemu państwu Unii Europejskiej co powoduje, że impreza posiada nie tylko wymiar sportowy, ale również edukacyjny. Jest także ciekawym wyróżnikiem spośród wielu innych biegów na dystansie 10 km w Polsce.

Były już edycje nawiązujące tematyką do Niemiec, Danii, Włoch, Francji czy jak w roku ubiegłym – Hiszpanii. Podczas tegorocznej edycji biegacze będą mieć możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Węgier. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie na oficjalnych koszulkach XVIII Biegu Europejskiego, na których oprócz węgierskich barw znajdzie się budynek parlamentu.

Gmach powstał po połączeniu trzech dawnych miast w jedno – Budapeszt. Władze miejskie uznały, że zjednoczona stolica potrzebuje nowej, reprezentacyjnej siedziby.

Główna fasada skierowana jest w stronę Dunaju, ale główne wejście umiejscowione jest na placu parlamentarnym. Największymi salami parlamentu jest dawna Izba Niższa (dzisiejsze Zgromadzenie Narodowe) oraz dawna Izba Wyższa, obecnie pełniąca funkcję reprezentacyjnej sali konferencyjnej. Gmach jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych mogą być ograniczenia jego dostępności. W podziemiach znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi. Ambasada Węgier objęła bieg honorowym patronatem.

Każda koszulka to wyjątkowa pamiątka z biegu. Jestem przekonany, że wyjątkowe koszulki z wizerunkiem węgierskiego parlamentu, które uczestnicy tegorocznej edycji Biegu Europejskiego znajdą w pakietach startowych, przypadną im do gustu. Wybraliśmy w tym roku Węgry dlatego, że  miasto Esztergom jest miastem partnerskim Gniezna. Dziewięcioosobowa grupa zawodników z tego miasta weźmie udział w tegorocznej edycji imprezy. Jestem pewien, że 18 kwietnia w Gnieźnie biegaczy porwie prawdziwy gierski czardasz – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor XVIII Biegu Europejskiego w Gnieźnie.

Udział w gnieźnieńskim biegu będzie okazją nie tylko do zgłębienia wiedzy na temat Węgier, ale również szybkiego biegania. Trasa biegu w pierwszej stolicy Polski jest szybka, sprzyjająca osiąganiu bardzo dobrych wyników.

W tym roku trasa została zmodyfikowana, jest to jedna 10 kilometrowa pętla, prowadząca m.in. przez teren zakładu produkcyjnego jednego ze sponsorów, firmy Velux.

Z limitu wynoszącego 1250 pakietów startowych, wolnych miejsc pozostało już tylko około 150. Aktualna cena wpisowego to 70 złotych, a zapisy  trwają na tej stronie.

mat pras.