Szybki i piękny Napoli City Half Marathon. Rekordy trasy kobiet i mężczyn

Henry Rono i Viola Cheptoo z Kenii zwyciężyli 17. Napoli City Half Marathon, który odbył się w niedzielę. Bieg toczył się w szybkim tempie, oboje ustanowili nowe rekordy trasy. Impreza rozpoczęła sezon biegowy RunCzech.

5 sekund do pełni szczęścia

– Pierwsze 10 km pokonaliśmy w 28 minut, na 20 km mieliśmy czas 56:59. W tunelu wiodącm pod górę do mety dałem z siebie wszystko, szarpnąłem tak mocno, jak tylko mogłem. Od 10 kilometra biegłem sam, gdybym miał przeciwnika do walki, być może moglibyśmy pobiec w czasie poniżej 60 minut – relacjonował na mecie szczęśliwy Kenijczyk Henry Rono, który uzyskał czas 1:00:04. To nowy rekord trasy półmaratonu w Neapolu.

Za plecami zwycięzcy finiszowało dwóch jego rodaków – Abel Kipchumba (1:00:35) oraz Evans Kipkorir Cheruiyot (1:00:42).

Pierwszym Włochem, który ukończył bieg mety był Francesco Quarato. Zajął 15. miejsce z wynikiem 1:09:35 i poprawił swój rekord życiowy o ponad minutę.

To się nazywa debiut

Do historii biegu przejdzie bez wątpienia niedzielna rywalizacja kobiet. Kenijka Viola Cheptoo finiszowała z wynikiem 1:06:47, który jest nowym rekordem trasy. Poprzedni poprawiła o prawie dwie minuty!

Tym samym był to drugi najszybszy półmaraton, jaki kiedykolwiek przebiegła kobieta na włoskiej ziemi. Cheptoo to zawodniczka, która w 2016 roku była uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Rio w biegu na 1500 metrów. W niedzielę debiutowała na dystansie 21 097 km.

– Bardziej wolę biegać po ulicy niż na stadionie. To miasto i te zawody zapamiętam na zawsze. W sobotę zapowiedziałam, że jestem w stanie biegać na takim poziomie, ale wiem że stać mnie na jeszcze lepsze wyniki – powiedziała Cheptoo na mecie.

Drugą kobietą była Etiopka Birho Adhena Gidey z czasem 1:07:57, również w swoim debiucie w półmaratonie. Glenrose Dimakatso Xaba z RPA była trzecia z rezultatem 1:09:30.

Pierwszą Włoszką była Rosalba Console, która z czasem 1:17:11 uplasowała się na jedenastym miejscu.

W półmaratonie w Neapolu wzięło udział ponad 6 tysięcy biegaczy.