Dębno, Gdańsk, Łódź, Sobótka…szybko rośnie liczba odwołanych biegów

W związku z dzisiejszą decyzją rządu o odwołaniu imprez masowych szybko rośnie liczba biegów przełożonych na jesień. Taki los spotkał m.in. maratony w Dębnie i w Łodzi, półmaraton w Sobótce oraz Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego.  Tegoroczna edycja Gdańsk Maratonu została przesunięta na 2021 rok.

Decyzję rządu poznaliśmy podczas porannej konferencji prasowej. Odwołane zostały wszystkie imprezy masowe gromadzące co najmniej 1000 uczestników.

– Obserwacja tego co się dzieje i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także po rozmowach z naszymi partnerami zdecydowaliśmy wprowadzić decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których szczegółowa definicja znajduje się w ustawie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Z naszych analiz wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, nastąpią przyrosty liczby zachorowań – podkreślił.

Jesień z Dębnem Łodzią

Najszybciej na komunikat rządu zareagowali organizatorzy maratonu w Dębnie, którzy poinformowali o przełożeniu imprezy z 5 kwietnia na 11 października. Podobnie jak w ubiegłych latach najstarszy bieg maratoński w Polsce wyłoni najlepsze maratonki w kraju.

Chwilę potem podobą decyzję podjęto w sprawie Półmaratonu Dookoła Jeziora Żywieckiego, a po południu informację o odwołaniu maratonu w Łodzi przekazała prezydent miasta, Hanna Zdanowska.

– W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników DOZ Maratonu Łódź w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, a także uwzględniając dzisiejszy komunikat Prezesa Rady Ministrów o odwołaniu imprez masowych w Polsce, uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zmianie terminu tegorocznej, 10. edycji DOZ Maratonu Łódź, zaplanowanej na 17-19 kwietnia. Nową datę ogłosimy do piątku, 13 marca – napisali na Facebooku organizatorzy łódzkiego biegu.

W Sobótce pobiegną na jesieni, w Gdańsku za rok

Z kolei w Sobótce, gdzie miał się odbyć drugi tegoroczny bieg z cyklu Korona Półmaratonów Polskich poinformowano, że impreza zostanie przesunięta na 24 października.

Jeszcze inaczej zareagowali organizatorzy Gdańsk Maratonu, którzy dzisiaj wieczorem ogłosili, że w tym roku bieg nie odbędzie się.

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu naszej imprezy zaplanowanej na 18-19 kwietnia. Liczymy, że mimo tych wyjątkowych okoliczności, zobaczymy się z Wami na starcie 17-18 kwietnia 2021 roku – czytamy w specjalnym komunikacie.

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. zwrotu opłaty startowej mają zostać przekazane niebawem w osobnym komunikacie.

Poznań i Gdynia przetarły szlak

Pod koniec ubiegłego tygodnia dowiedzieliśmy się o odwołaniu 13. PKO Poznań Półmaratonu oraz półmaratonu w Gdyni, który miał odbyć się w randze Mistrzostw Świata. Nowy termin tego pierwszego biegu poznamy do końca marca, a zawody w Trójmieście zostały przeniesione na 17 października.

Póki co wciąż nie wiadomo, czy odbędzie się m.in. krakowski Półmaraton Marzanny (22 marca), Recordowa Dziesiątka w Poznaniu (15 marca) oraz Cracovia Maraton (26 kwietnia).

red