Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone

Dzisiaj odbyła się wideokonferencja z udziałem m.in. Thomasa Baha, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz premiera Japonii Abe Shnizo, podczas której zapadła decyzja o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Impreza ma odbyć się w przyszłym roku, nie później niż latem.

Powodem stanowiska organizatorów jest rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa. Wczoraj Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że pandemia COVID-19 przyspiesza. Podał, że liczba przypadków infekcji przekroczyła 375 tysięcy, a zachorowania wystąpiły niemal w każdym kraju na świecie.

Prezes MKOL oraz premier Abe wykazali zaniepokojenie wpływem pandemii na życie ludzi oraz zakłócenie przygotowań sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich.

Biorąc pod uwagę aktualne warunki oraz informacje przekazane przez WHO podjęta została decyzja o przesunięcie terminu imprezy na 2020 rok, ale nie później niż latem.

– Chcemy w ten sposób chronić zdrowie sportowców, wszystkich osób zaangażowanych w organizację Igrzysk Olimpijskich oraz międzynarodową społeczność – czytamy w komunikacie.

MKOL i władze Japonii ustaliły, że olimpijski płomień zostanie na terytorium kraju Kwitnącej Wiśni. Igrzyska mimo, że formalnie odbędą się w 2021 roku ale zachowają nazwę Tokyo 2020.

Co z Mistrzostwami Świata Oregon 2021?

Na komunikat organizatorów Igrzysk Olimpijskich zareagowały władze światowej federacji lekkiej atletyki.

– Przyspieszymy bieżącą ocenę systemu kwalifikacji olimpijskich we współpracy z MKOl i niezwłocznie wprowadzimy do niego zmiany, aby sportowcy wiedzieli, jaka jest ich sytuacja – deklaruje World Athletics.

Federacja ponadto poinformowała, że prowadzi rozmowy z organizatorami 18. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które mają odbyć się w dniach 6-15 sierpnia 2021 w mieście Eugene w stanie Oregon na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, aby przełożyć te zawody na inny termin, np. na 2022 rok.

red