Olsztyn i Gdańsk zamknęły piątą kolejkę CITY TRAIL

50 – tyle biegów cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2019/2020 już za nami. Piątą serię zamknęły Olsztyn i Gdańsk, gdzie zawody odbyły się w weekend 29 lutego-1 marca.  W niedzielnym biegu w Trójmieście poznaliśmy zwyciężczynię klasyfikacji generalnej – jest nią Magdalena Dias. To jedyne ostateczne rozstrzygnięcie końcowej klasyfikacji, jakie przyniósł weekend.

Olsztyn

Piąty bieg w Olsztynie w edycji 2019/2020 to zwycięstwo triathlonisty – Pawła Najmowicza i Martyny Budziłek. Klasyfikacja generalna nie jest jeszcze rozstrzygnięta – czekają nas zatem spore emocje podczas ostatniego biegu, który jest zaplanowany na 21 marca. Linię mety sobotniej rywalizacji na dystansie 5 km minęło 367 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 130 młodych sportowców.

Paweł Najmowicz wygrał po raz drugi w sezonie. Poza tymi zwycięstwami ma na koncie siódme i dziewiąte miejsce, dlatego w klasyfikacji generalnej zajmuje obecnie czwartą lokatę. Jego sobotni wynik – 16:10 – to najlepszy rezultat uzyskany w trwającym sezonie nad Jeziorem Długim.

– Jestem po trzytygodniowym obozie w Hiszpanii, po powrocie czułem zmęczenie pracą, jaką tam wykonałem, dzisiaj rano wstałem z ciężkimi nogami, więc nie sądziłem, że będę gotowy na tak mocne bieganie. Z drugiej strony czuję, że forma rośnie, chociaż przyznam, że w Hiszpanii skupiałem się na treningu kolarskim, objętości i sile, a że bieg też idzie do przodu, to tylko się cieszyć. Mój dzisiejszy wynik jest najlepszym w historii moich wszystkich startów w CITY TRAIL, jakie mam na koncie. Na pewno pojawię się na ostatnim biegu – celuję w kolejne zwycięstwo. Chciałbym w końcu „złamać” 16 minut na tej trasie. Tylko dwóch zawodników biegało tutaj poniżej tej granicy, więc to takie moje małe marzenie – podkreślił po biegu Paweł Najmowicz. – Generalnie ta trasa jest na tyle urozmaicona, że cały czas trzeba zmieniać krok i kadencję. Na płaskich fragmentach – wydłużamy krok, trzymamy wysoką kadencję. Na podbiegach trzeba skrócić krok i jeszcze podbić kadencję. To może wytrącać z rytmu, a przede wszystkim mocno męczy. Bieganie w lesie to bez wątpienia sztuka – dodał wicemistrz Polski w Aquathlonie oraz Duathlonie do lat 23, wielokrotnie plasujący się tuż za podium w imprezach rangi MP w Triathlonie, specjalista od długiego dystansu.

Drugi na mecie był Wiktor Kujawa, który wbiegł na metę tuż za Pawłem (czas 16:11), a trzecie miejsce wywalczył Konrad Nosarzewski (wynik 16:32), który aktualnie jest liderem klasyfikacji końcowej.

Najszybsza z kobiet – Martyna Budziłek ma na koncie trzy  wygrane biegi edycji 2019/2020, a także dwa drugie miejsca i jest liderką generalki. Jej sobotni czas to 18:51. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Trzeciak (wynik 19:04), która nadal ma szanse wygrać z Martyną Budziłek w klasyfikacji końcowej, musiałaby jednak zwyciężyć w marcowym biegu i uzyskać czas lepszy niż 18:41. Jako trzecia na metę wbiegła Izabela Wujkowska (rezultat 20:36).

Biegi CITY TRAIL Olsztyn są poprowadzone na pętli nad Jeziorem Długim. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane w pobliżu kładki. Szósty – ostatni bieg edycji jest zaplanowany na 21 marca. Będzie to jednocześnie pierwsza z pięciu imprez cyklu Olsztyn Biega 2020. Uroczyste podsumowanie CITY TRAIL w sezonie 2019/2020 będzie zorganizowane 1 kwietnia.

Trójmiasto

Niedzielny bieg w Gdańsku przyniósł rozstrzygnięcie w klasyfikacji generalnej kobiet – zwyciężczynią została najszybsza w zawodach – Magdalena Dias. Wśród mężczyzn wygrał – po raz drugi w sezonie – Łukasz Kujawski. Linię mety biegu głównego na dystansie 5 km minęło 360 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 120 młodych sportowców.

Magdalena Dias wygrała po raz trzeci w edycji. Jej wynik to 20:23. Drugie miejsce wywalczyła Adrianna Lipko  (czas 21:47), a trzecia była Zuzanna Głombiowska (wynik 22:13).

– Dzisiejszy bieg oceniam pozytywnie. Pogoda sprzyjająca, chyba najładniejsza w edycji, chociaż na trasie było trochę błota – miejscami nawet całkiem sporo. Nie było dzisiaj zawodniczki, z którą rywalizowałabym bezpośrednio, dlatego potraktowałam ten bieg luźno i było bardzo przyjemnie – mówiła na mecie najszybsza z kobiet w CITY TRAIL Trójmiasto – Magdalena Dias, prywatnie partnerka Floriana Pyszla, który walczy o wygraną w klasyfikacji końcowej wśród mężczyzn. – Jesteśmy z Florianem po obozie w Szklarskiej Porębie. Był to kolejny krok w przygotowaniach do sezonu. Czuję, że forma idzie powoli w górę. A to, że mój partner też biega i na przykład możemy razem wyjechać, by potrenować, to spełnienie mojego marzenia. Dużą część naszego wolnego czasu spędzamy biegając. Bieganie we dwójkę potęguje frajdę, to takie bieganie do kwadratu – dodała druga zawodniczka poprzedniej edycji CITY TRAIL.

Rywalizacja mężczyzn jest nieco bardziej skomplikowana. Zwycięzca niedzielnych zawodów – Łukasz Kujawski (jego czas to tym razem 16:43) – zajmuje aktualnie drugie miejsce w klasyfikacji końcowej, ale dzięki temu zwycięstwu nad Florianem Pyszlem (który prowadzi aktualnie w generalce, a w niedzielę uzyskał wynik 16:58) nadal ma szanse na końcowy sukces. Musi jednak wygrać w ostatnich zawodach sezonu. Trzecią lokatę wywalczył w niedzielę Szymon Gumkowski (czas 17:13).

Biegi CITY TRAIL Trójmiasto odbywają się na dwóch trasach poprowadzonych ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – w Gdańsku (okolice AWFiS) oraz w Gdyni (Mały Kack). Kolejny bieg jest zaplanowany na 22 marca w Gdyni.

Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane 31 marca w Sali Kongresowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Trójmiejską odsłonę CITY TRAIL wspiera Miasto Gdańsk.

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ma formułę ogólnopolską. Poza Olsztynem i Trójmiastem zawody są organizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się łącznie sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej lokalizacji. W najbliższy weekend odbędą się trzy imprezy – 7 marca w Lublinie oraz 8 marca w Łodzi i Warszawie.

mat. pras.