Półmaraton w Kielcach jednak się odbędzie. Inny organizator oraz trasa

9 maja odbędzie się Półmaraton Kielce o Błękitną Wstęgę Silnicy. Gospodarzem imprezy będzie Uniwersytet Jana Kochanowskiego, na terenie którego odbędzie się impreza. Organizatorzy udostępnią pulę 1000 miejsc na bieg główny na dystansie 21,097km oraz 200 pakietów na zawody „Firmowa Piątka”.

Wyprowadzka z centrum

Dotychczas biegacze pokonywali półmaraton ulicami położonymi w centrum Kielc. Nowy bieg w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędzie się niemal w całości poza miastem. Tylko start będzie zlokalizowany na terenie kampusu UJK przy ulicy Świętokrzyskiej.

– Trasa zawodów będzie atestowana i zostanie przeprowadzona na jednej pętli tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniała życie mieszkańcom. Ponadto będzie ona przepiękna, malownicza i wyjątkowa pod każdym względem. Biegacze rozpoczną zmagania na kampusie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a następnie pobiegną w stronę Domaszowic, Woli Kopcowej, miną Zalew w Cedzynie od strony północnej, następnie pobiegną przez Leszczyny i Cedzynę otaczając cały akwen i wrócą na kampus UJK – powiedział Filip Szołowski z Labosport Polska, organizator wydarzenia.

W programie imprezy znajdą się również biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 200 m, 500 m, 1000 m. W biegach głównym i na piątkę będą obowiązywały kategorii co 10 lat, natomiast w biegach dziecięcych będą mogły wystartować osoby od 1 do 16 roku życia.

– Bieg na Piątkę z kolei będzie również posiadał atest i będzie składał się z jednej pętli w większości poprowadzonej po drodze awaryjnej wzdłuż trasy S74 ze startem i metą na kampusie UJK. Szczegółowe mapy oraz informacje związane z przebiegiem imprezy znajdują się na stronie internetowej zawodów – dodaje Szołowski.

Na kampusie UJK w Kielcach zostanie zorganizowane miasteczko zawodów, parking, strefa dla dzieci, biuro imprezy, strefy depozytowe, żywieniowe i masażu, jak również start i meta wydarzenia.

Zapisy zostaną uruchomione 4 marca o godzinie 12:00 na oficjalnej stronie internetowej www.polmaratonkielce.pl

Impreza Labosport zastąpi w biegowym kalendarzu sieBIEGA Półmaraton Kielecki, który od pięciu lat odbywał się w maju.

Na początku lutego jego organizatorzy poinformowali, że bieg się nie odbędzie, ponieważ przerosły ich coraz wyższe koszty organizacji wydarzenia. Wskazali również na niewystarczające wsparcie ze stron władz miasta.

Skąd w nazwie imprezy „Błękitna Wstęga Silnicy”?

To nazwa, która powstała w 1977 roku, kiedy to Wyższa Szkoła Pedagogiczna – obecne UJK – zorganizowała pierwszy Bieg o Błękitną Wstęgę Silnicy dla wszystkich studentów pierwszych lat.

Zawody odbyły się na Stadionie Leśnym, a biegacze mieli do pokonania dystans 2 km. W latach 70-tych w imprezie startowało ponad 1000 uczestników, a zwycięzcy zostali odznaczani „Błękitną Wstęgą”.

Organizatorem tamtego wydarzenia było Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Akademicki Związek Sportowy w Kielcach.

red