Tylko troje Polaków w kadrze na Mistrzostwa Świata w półmaratonie Gdynia 2020

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił nazwiska biegaczy, którzy wystartują na Mistrzostwach Świata w półmaratonie Gdynia 2020. Federacja zdecydowała się wykorzystać tylko połowę puli sześciu dostępnych miejsc (3 mężczyzn, 3 kobiety). W składzie polskiej reprezentacji znaleźli się Karolina Nadolska, Izabela Paszkiewicz i Artur Kozłowski. 

Mistrzostwa Świata w półmaratonie obędą się 29 marca w Gdyni. W składzie biało-czerwonych znalazły się tylko dwie biegaczki oraz jeden biegacz.

Ciekawe jest tłumaczenie, dlaczego PZLA nie zdołał wypełnić kompletu sześciu dostępnych miejsc na te zawody.

– Ze względu na termin wojskowych mistrzostw świata w biegach przełajowych kolidujący z terminem mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni w składzie reprezentacji nie znaleźli się, Anna Gosk, Aleksandra Lisowska i Krystian Zalewski, którzy wypełnili wskaźnik PZLA zatwierdzony przez Zarząd Związku i byli przewidywani do startu w reprezentacji kraju. Okres bezpośredniego przygotowania startowego do półmaratonu i maratonu to 8 tygodni – dlatego wystawiamy w Gdyni mniejszy skład – relacjonuje Zbigniew Rolbiecki, szef bloku wytrzymałości w PZLA.

Tak się składa, że zawody, na które powołuje się Zbigniew Rolbiecki wczoraj zostały odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.

Troje Polaków na zawodach w Gdyni to i tak progres. W ubiegłym roku w mistrzowskim półmaratonie nie wystartował żaden polski reprezentant.

Biało-czerwona kadra

Izabela Paszkiewicz (wcześniej Trzaskalska) to jedna z naszych czołowych zawodniczek długodystansowych. Jej rekord życiowy półmaratonie – 1:11:09 uzyskała w tym roku w Sewilli. To czwarty wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. W tym samym mieście pod koniec lutego biegaczka z Terespola startowała w maratonie. Na 25km zeszła z trasy z kontuzją.

Karolina Nadolska to aktualnie jedyna polska biegaczka, która ma kieszeni przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Minimum wypełniła w ubiegłym roku pokonując maraton w Hanowerze w 2:27:43. W półmaratonie 39-letnia zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym 1:09:54 uzyskanym w 2017 roku w Poznaniu. To nieoficjalny rekord Polski.

Artur Kozłowski natomiast to biegacz, którego rekord życiowy na półmaratonie wynosi 1:03:36. Do Gdyni jedzie jako mistrz Polski na tym dystansie, tytuł wywalczył w ubiegłym roku w Pile.

red