Ruszają Biegi Online. Czy przyjmą się jako alternatywa dla tradycyjnych imprez biegowych?

Firma Activy stworzyła projekt Biegi Online, wirtualny odpowiednik imprez biegowych, które zostały odwołane lub przeniesione z powodu pandemii COVID-19. Począwszy od 1 maja zawodnicy zmierzą się z innymi w cotygodniowych zawodach na różnych dystansach. Wykupując pakiet startowy, uczestnik otrzyma m.in. wirtualny medal, trening online, a 20% z każdej opłaty zostanie przekazane na Fundację SiePomaga, wspierającą szpitale w walce z koronawirusem.

Biegi Online to rozwiązanie skrojone na obecne czasy zarazy, gdy tradycyjne imprezy biegowe nie mogą się odbywać w związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami. Dzięki aplikacji mobilnej i społeczności, uczestnicy mogą utrzymać motywację i sprawdzić swoją formę.

Zakup pakietu startowego oznacza również wsparcie dla Fundacji SiePomaga, która zbiera środki na walkę ze skutkami epidemii. Organizatorzy podkreślają, że jego koszt jest kilkanaście razy mniejszy, niż w przypadku udziału w standardowy biegu ulicznym.

Jak to działa?

Biegacze nie mogą spotkać się w jednym miejscu, ale każdy może zarejestrować swój bieg w aplikacji Activy. Wirtualny wyścig trwa 24 godziny. W tym czasie zawodnicy zapisują swoją aktywność (bieg na 5 km, 10 km, sztafeta 3×5 km czy półmaraton), a w rankingu pojawiają się najlepsze czasy. Nad poprawnością wyników czuwać ma algorytm oraz sędziowie Activy, którzy będą weryfikować podejrzane trasy i ślady ze słabą jakością GPS.

Organizatorem akcji są pomysłodawcy aplikacji Activy, którzy tworzą m.in. wyzwania rowerowe i biegowe w formie wciągającej gry dla pracowników. Do tej pory z aplikacji skorzystało ponad 20 tysięcy użytkowników oraz 600 firm, które brały udział w programach firmowych, rywalizacjach branżowych i grach miejskich. Z powodu pandemii COVID-19 wszystkie programy firmowe zostały zawieszone, Biegi Online są dla tego startupu szansą na przetrwanie kryzysu.

Jako partner główny do akcji włączył się Decathlon, który wesprze organizatorów w promocji oraz przygotuje ciekawe nagrody dla uczestników biegu.

– Koronawirus pokrzyżował nie tylko nasze plany biznesowe, ale również sportowe. W tym roku miałem zaplanowany udział w 6 imprezach biegowych i triathlonach. Wielu moich znajomych straciło motywację do trenowania, ponieważ wszystkie wyścigi zostały odwołane lub przeniesione. Razem z całym zespołem Activy zdecydowaliśmy się na stworzenie Biegów Online, aby chociaż trochę oddać emocje, które towarzyszą nam podczas biegów ulicznych. Mamy nadzieję, że będzie to silna motywacja do jeszcze większej sprawności i litrów potu wylanych podczas treningu – komentuje Igor Pielas, szef Activy.

Jak wystartować w Biegach Online?

Biegi na różnych dystansach odbywają się co weekend. Wystarczy wykupić pakiet startowy na wybrany bieg na stronie biegionline.pl w cenie 9,90 zł. Następny krok to rejestracja w aplikacji Activy (dostępnej w App Store i Google Play) oraz aktywacja kodu otrzymanego przy zakupie.

Każdy wyścig trwa 48 godzin, w tym czasie należy zapisać swoją aktywność biegową. Można użyć do tego aplikacji Activy lub połączyć swoje konto z innymi aplikacjami sportowymi np. Strava, Garmin lub Polar. Po zakończonym biegu ukaże się ranking z czasami wszystkich uczestników oraz odbędzie się losowanie nagród.

Źródło: Activy

fot. Shutterstock