Znamy kalendarz biegów RunCzech. Czeski personel medyczny wystartuje za darmo

RunCzech ogłosił zweryfikowany kalendarz biegów na 2020 rok. Zaplanowane na wiosnę półmaraton i maraton w czeskiej stolicy z powodu epidemii koronawirusa tym razem wyjątkowo odbędą się jesienią. Oczywiście pod warunkiem, że uda się opanować pandemię.

Organizatorzy z RunCzech powoli odkrywają karty, jeśli chodzi o losy wiosennych biegów, które zostały odwołane z powodu ogłoszonego w Czechach stanu epidemii. Przeniesione na inne terminy zostały imprezy w Pradze, Ołomuńcu, Karlowych Warach i Czeskich Budziejowicach.

– Ustalając nowy kalendarz biegów konsultowaliśmy się z władzami miast, regionów, naszymi partnerami, dostawcami oraz czeską federacją lekkiej atletyki. Mamy świadomość, że daty nie będą pasować wszystkim biegaczom, ale w tym roku mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją. Musimy jakoś wspólnie przetrwać ten trudny rok i mieć nadzieję, że w 2021 roku wszystko wróci do normalności. Jest nam bardzo przykro, że nie byliśmy w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom biegaczy i że nasze imprezy mogą się nakładać na inne plany. Żałujemy również, że musieliśmy zmieścić wszystkie nasze biegi w tak krótkim odstępie czasu, ale naprawdę nie mieliśmy wyjścia. Ten rok bez wątpienia zapamiętamy jako wyjątkowy – powiedział Carlo Capalbo, szef RunCzech.

Co ciekawe, w uznaniu za walkę na froncie z epidemią czeski organizator zaoferuje darmowy start w swoich imprezach lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom. Otwiera również dla nich oraz ich rodzin możliwość bezpłatnego udziału w biegach z cyklu dm family.

Emocjonujący początek września w Pradze

Nowy kalendarz biegów RunCzech prawdopodobnie otworzy 30 sierpnia półmaraton w Ołomuńcu. Organizatorzy cały czas zwlekają z ostatecznym potwierdzeniem terminu tej imprezy. Wszystko wskazuje na to, że bieg miałby odbyć się w godzinach porannych. To spora zmiana, bo dotychczas biegacze ruszali na ulice Ołomuńca w późnych godzinach popołudniowych.

Niezwykle emocjonująco zapowiada się weekend 5-6 września, w który w stolicy Czech odbędą się aż dwie biegowe imprezy. Najpierw w sobotę na dystansie 10km ścigać będą się uczestnicy Birell Prague Grand Prix, a dzień później ulicami Pragi zawładną biegacze pokonujący dystans półmaratonu.

19 września cykl RunCzech zawita do Uścia nad Łabą, gdzie odbędzie się bieg na dystansie 21,097km, a 4 października w Libercu zorganizowana zostanie kolejna edycja biegu przełajowego Nature Run.

11 października odbędzie się Volskwagen Prague Marathon, który pierwotnie planowany był na 3 maja. Dwa kolejne półmaratony spod znaku RunCzech zostaną zorganizowane 24 i 31 października kolejno w Karlowych Warach i Czeskich Budziejowicach.

Tegoroczny cykl zakończy impreza Sorrento Positano zaplanowana na 6 grudnia.

Co z opłatami startowymi?

Organizatorzy poinformowali, że wszystkie opłaty startowe zostały automatycznie przeniesione na biegi w nowych terminach. Jeśli komuś nie pasuje nowy termin może z łatwością przepisać swoje miejsce na innego biegacza lub przełożyć udział w imprezie na 2021 rok.

red