Dla Biebrzańskiego Parku Narodowego chcieli obiec granice Polski. Obiegli kulę ziemską!

Akcja „Obiegnijmy Polskę” organizowana przez RMF4RT Gladiators, okazała się strzałem w dziesiątkę. Wirtualny bieg cieszył się dużym zainteresowaniem, a 3,6 tysiąca osób pokonało w majówkę ponad 53 tysiące kilometrów. Wszystko to dla zniszczonego w pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, który dzięki biegaczom otrzyma realną pomoc w wysokości ponad 7 tysięcy złotych.

Każdy uczestnik mógł biegać i pomagać w dowolnym miejscu. Wystarczyło dołączyć do wydarzenia w aplikacji Endomondo i dzięki temu dorzucać swoje kilometry do wspólnej puli.

W 3 godziny dookoła Polski

Pierwsi biegacze wystartowali 1 maja, zaraz po północy. 3511,4 km udało się osiągnąć w 11 godzin od startu akcji. Od tego momentu rozpoczęła się walka o drugą pętlę granic Polski. Na jej osiągniecie nie trzeba było długo czekać. Biegacze potrzebowali na to zaledwie 3 godziny!

Cel akcji został osiągnięty już 1 maja. Licznik pokazał wówczas łącznie 7022,8 km, co było równoznaczne z przekazaniem na Biebrzański Park Narodowy kwoty 7022,8 zł. Nikt się jednak nie zatrzymywał. Kolejny kilometry były dokładane jeszcze przez kolejne dwa dni.

Licznik biegowych kilometrów zatrzymał się 3 maja o 23:59 i wskazywał dokładnie 53 tysiące  kilometrów. Oznacza to, że startujący w akcji przekroczyli dystans wokół równika kuli ziemskiej. Indywidualnie najwięcej kilometrów, bo aż 197 przebiegł w majówkę Daniel Stroiński z drużyny RMF4RT OCR.

– Nie tylko obiegliśmy wielokrotnie Polskę, ale także zrobiliśmy pętlę wokół Ziemi i to z dużą nawiązką. Aż ciężko sobie to wyobrazić! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. To było coś niesamowitego! Daje nam to ogromnego powera i już myślimy o kolejnych szalonych akcjach – mówi Rafał Płuciennik, twórca i szef RMF4RT Gladiators.

Biegali znani i lubiani

Akcja „Obiegnijmy Polskę” była też okazją do uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem ludzi aktywnych oraz mediów, a także znanych osób ze świata sportu i rozrywki.

Z aplikacją w weekend biegali byli reprezentanci Polski w piłce nożnej Grzegorz Rasiak i Kamil Kosowski. Kilometry dołożył również Wicemistrz Świata w siatkówce i prezes klubu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle, Sebastian Świderski oraz przedstawiciele klubu siatkarskiego Jastrzębski Węgiel.

Biegała narciarska alpejska Maryna Gąsienica-Daniel, a także kombinator norweski Szczepan Kupczak oraz piłkarki TS ROW Rybnik. Ponadto Kabaret Młodych Panów, artystka kabaretowa Ewa Błachnio, wokalista Stanisław Karpiel-Bułecka z zespołu Future Folk, a także zespół Letni, Chamski.

Uczestnikom akcji Obiegnijmy Polskę idea tak się spodobała, że chcą kolejnych wirtualnych biegów i to z ambitnymi celami. – Mój pomysł na kolejne wyzwanie to akcja “Biegnijmy na księżyc”. To tylko 384 399 km! Z taką ekipą powinniśmy pokonać ten dystans w tydzień lub dwa – uważa Michał Sokołowski, jeden z biegaczy oraz trener RMF4RT Gladiators.

Wirtualne bieganie, realne pieniądze

Organizatorzy akcji pierwotnie zakładali przebiegnięcie wzdłuż granic Polski, czyli pokonanie 3511,4 km między 1 i 3 maja. Firma Kurka Wolna zadeklarowała, że zapłaci 1 zł za każdy przebiegnięty kilometr w ramach tego dystansu. Zainteresowanie biegiem było tak duże, że sponsor zgodził się przeznaczyć dwa razy większą kwotę w przypadku dwukrotnego przebiegnięcia wokół Polski (7022,8 km).

Kwota 7022,8 zł zasili konto Biebrzańskiego Parku Narodowego, który w ostatnich tygodniach zmagał się z pożarami.

mat. pras.