9. PKO Białystok Półmaraton ostatecznie wystartuje w dzień. Wszystko przez Noc Muzeów

Jak już informowaliśmy przyszłoroczny 9. PKO Białystok Półmaraton wzorem tegorocznej edycji miał odbyć się w formule nocnej. Takie było życzenie większości biegaczy, którzy wzięli udział w specjalnej ankiecie. Okazuje się jednak, że na drodze do organizacji półmaratonu po zmroku stanęła Noc Muzeów, która 14 maja odbędzie się w całej Polsce, również w Białymstoku.

Fundacja Białystok Biega ustaliła ostatecznie, że dziewiąta edycja największego półmaratonu w Polsce wschodniej wystartuje w niedzielę, 15 maja. Jeszcze nie znamy dokładnej godziny rozpoczęcia zawodów, ale prawdopodbnie biegacze ruszą na trasę przed południem, tak jak w latach 2013-2019.

– Bardzo chcieliśmy dostosować wydarzenie do wyników ankiety – podkreśla Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Jednak po uruchomieniu wszelkich formalności, okazało się, że 14 maja odbędzie się w całej Polsce, w tym w Białymstoku, Noc Muzeów. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla instytucji kultury. Wiemy, że przygotowują się wiele miesięcy do tej nocy. Trasa półmaratonu skutecznie ograniczyłaby dostęp do znacznej części muzeów i innych obiektów, które chcą przyjąć zwiedzających. Do części dostęp byłby w ogóle niemożliwy. Organizacja biegu wymaga zamknięcia też parkingów w centrum Białegostoku. W związku z tym wraz z władzami miasta postanowiliśmy wrócić do opcji dziennej w 2022 roku – informuje.

W Białymstoku mają nadzieję, że biegacze i tak odwiedzą stolicę Podlasia w sobotę przed zawodami.

– Wszystkie muzea będą na Was czekały. Bez problemów do nich dotrzecie, a w niedzielę będziecie mogli pobiec w PKO Białystok Półmaratonie. Nocna opcja naszego biegu nie będzie odłożona na półkę na zawsze. Obiecujemy do niej wrócić, być może już w 2023 roku – podsumowuje Kuczyński.

Zapisy na 9. PKO Białystok Półmaraton mają wystartować jeszcze w tym tygodniu.

red