Wirtualny Bieg Świętojański zakończony. Treningowa dycha Szosta w 30:56

Prawie 650 zawodników wzięło udział w Wirtualnym Biegu Świętojańskim zorganizowanym w ramach Grand Prix Gdyni. Od piątku do niedzieli uczestnicy rywalizacji mogli sami wybrać trasę i pokonać dystans 5 i 10 km lub przejść 5 km z kijkami Nordic Walking.

Z powodu pandemii covid-19 tegoroczna edycja Biegu Świętojańskiego, będącego elementem cyklu Grand Prix Gdyni, została przeprowadzona w formie wirtualnej. Biegacze sami więc wybierali trasę o długości 5 lub 10 kilometrów, którą musieli pokonać w najlepszym dla siebie momencie, od piątku aż do niedzieli. Identyczne warunki dotyczyły rywalizacji nordic walking. W przypadku marszu z kijkami uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości 5 kilometrów.

Trening Szosta

Najwięcej osób – 514 – zdecydowało się przebiec dystans 10 kilometrów. W tym gronie nie zabrakło również ambasadora cyklu Grand Prix Gdynia – Henryka Szosta. Rekordzista Polski w maratonie, start w Wirtualnym Biegu Świętojańskim potraktował jako element swojego treningu, co oczywiście i tak nie przeszkodziło mu uzyskać najlepszego czasu spośród wszystkich uczestników.

– Dystans 10 kilometrów pobiegłem w 30.56, czyli w sumie można powiedzieć, że 31 minut – powiedział Henryk Szost. – Były bardzo ciężkie warunki ze względu na wysoką temperaturę, blisko 28 stopni Celsjusza, a do tego praktycznie całą trasę biegłem pod wiatr. Podsumowując to był bardzo dobry trening, średnia 3:05 na kilometr. Pozdrawiam wszystkich uczestników Wirtualnego Biegu Świętojańskiego i mam nadzieję, że macie satysfakcję z osiągniętych przez was wyników – dodał.

Zwyciężczyni tak szybko jeszcze nie biegała

Radości z uzyskanego rezultatu nie kryła Aleksandra Jakubiec, zwyciężczyni w kategorii kobiet, która 10 kilometrów przebiegła w 43.29.

– Jestem bardzo zadowolona z uzyskanego czasu, jest to moja „życiówka” – powiedziała Aleksandra Jakubiec. Nigdy wcześniej nie udało mi się pobiec tak szybko 10 kilometrów. Zakładałam, że będę próbowała ustanowić nowy rekord życiowy i pobiegnę jak najlepiej. Pogoda trochę w tym nie pomagała, bo było bardzo gorąco, nie mniej jednak z racji tego, że można było sobie wybrać trasę, biegłam po mojej ulubionej na Kossakowie i udało się osiągnąć sukces – podsumowała swój występ.

Na dystansie o połowę krótszym najlepszy czas uzyskał Roman Błoński (czas zwycięzcy 18.19), a wśród kobiet triumfowała Ewa Kulczyk (20.09). W rywalizacji nordic walking trasę 5 km najszybciej pokonali Rafał Toporek (34.16) oraz Lucyna Jasionowska (40.35)

Medale wkrótce ruszą w drogę

Nowością Wirtualnego Biegu Świętojańskiego była nowoczesna aplikacja VRace, dzięki której wyniki wszystkich zawodników trafiły do jednej, ogólnodostępnej bazy w czasie rzeczywistym. Każdy z zarejestrowanych zawodników, który ukończył Wirtualny Bieg Świętojański już wkrótce otrzyma medal wysłany na koszt organizatora. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy otrzymają również punkty w programie lojalnościowym Grand Prix Gdyni, które można potem wymienić na nagrody.

Kolejny bieg w ramach Grand Prix Gdyni zaplanowano 8 listopada i będzie to Bieg Niepodległości. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej www.gpxgdynia.pl.

Źródło: Sport Evolution