ORLEN e-Maraton „Solidarności” na „raty” i na „piątkę”

Przez całe lato, od 1 lipca do 31 sierpnia, można brać udział w ORLEN e-Maratonie „Solidarności” z 5-tką w tle. Do wyboru jest dystans królewski w formule na raty i jednorazowo oraz bieg na 5 km. Każdy bieg będzie miał osobną klasyfikację.

Już od 1995 roku, w połowie sierpnia, uczestnicy Maratonu „Solidarności pokonywali trasę prowadzącą przez Gdańsk, Sopot i Gdynię. Historia zawodów jest znacznie dłuższa i sięga jeszcze lat 80-tych ubiegłego wieku.

W roku ze względów sanitarnych nie było możliwe przeprowadzenie biegu w tradycyjnej formule. Dlatego wyjątkowo impreza przenosi się do „e-świata”. Jednak trud, wysiłek, oraz pamięć biegaczy o historii, będą jak najbardziej prawdziwe.

– Mimo braku możliwości zorganizowania tradycyjnej imprezy maratońskiej w dniu 15 sierpnia w Trójmieście, postanowiliśmy zorganizować wirtualną wersję naszej rywalizacji. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu każdego, kto kocha Polskę, dla kogo ważne jest upamiętnienie wydarzeń, które sprawiły, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Zapraszamy biegaczy, którym bliska jest Polska, jej losy i historia  – informuje biuro prasowe imprezy.

Wyjątkowy rok, wyjątkowy bieg

Organizatorzy podkreślają, że rok 2020 jest wyjątkowy z wielu względów. I nie chodzi tu o obecną sytuację na świecie, ale przede wszystkim o liczbę przypadających rocznic, które warto uczcić biegając.

– Dla wielu z nas Maraton „Solidarności” nierozerwalnie wiąże się z wydarzeniami Sierpnia ’80. Do tegorocznego świętowania chcemy dołączyć 40-lecie NSZZ „Solidarność”, rok Św. Jana Pawła II i 50-lecie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku – tłumaczą organizatorzy.

Zapisy na wybrany dystans ORLEN e-Maratonu „Solidarności” trwają do końca sierpnia. Numer startowy można pobrać za pośrednictwem strony datasport.pl, z poziomu profilu zawodnika (po zalogowaniu się), lub z poziomu listy startowej.

Numer warto wydrukować, przypiąć do stroju podczas pokonywania dystansu i jeszcze lepiej poczuć atmosferę zawodów.

– Od 1999 roku o tej porze miałem już zaliczony przynajmniej jeden maraton. Dla mnie był to pewien styl życia. Nie chcę tego zmieniać. W Maratonie Solidarności, tym tradycyjnym, startowałem trzynaście razy i jest to jedna z moich ulubionych imprez. Teraz spróbuję sił w biegu wirtualnym. To będzie mój pierwszy taki start. Dzięki temu projektowi znajduję motywację do rywalizacji i treningu. Bieg będzie ukoronowaniem wakacyjnych treningów, więc zapewne wybiorę drugą połowę sierpnia. Planuję pobiec w lesie, a jako warszawiak zapewne uczynię to w Puszczy Kampinoskiej. Raczej nie będę walczył o wynik, ale starał się swoim wysiłkiem uczcić wydarzenia, których tak wiele zaproponowali organizatorzy  – mówi Wojciech Szota, dziennikarz biegowy i doświadczony maratończyk.

Pokaż, gdzie startujesz

Zamieszczając zdjęcia i filmy z biegów w mediach społecznościowych warto opatrzyć je symbolem #orlenemaratonsolidarnosci, a także przesłać organizatorom. Dzięki temu powstanie pamiątkowa galeria, oraz video-relacja. Najciekawsze materiały mają być wyróżnione.

– Chcielibyśmy zobaczyć jakie miejsce wybraliście na start. Może to być bieg nocny, poranny, czy południowy. Ważne, aby pokonać wybrany dystans. Zachęcamy także, do nagrania krótkiego filmu – może być telefonem i zrobienia zdjęcia z numerem, najlepiej podczas biegu, a następnie nadesłanie do nas na adres biura. Na koniec ze wszystkich zdjęć zrobimy wspólną galerię, nagrodzimy najciekawsze materiały foto i video, a z nadesłanych filmów zmontujemy relację – zapewniają organizatorzy.

Uczestnicy ORLEN e-Maratonu „Solidarności” mogą zmierzyć się na „królewskim dystansie”, wybrać maraton na raty – minimalnie dwa etapy, maksymalnie siedem odcinków oraz pobiec na 5 km. Klasyfikacja biegów będzie pojawiać się na bieżąco, wraz z nadesłanymi rezultatami. Dla każdego zawodnika przygotowany zostanie dyplom ukończenia biegu.

Ile to kosztuje?

Ceny opłat startowych z udział w maratonie i maratonie etapowym zaczynają się od 15 złotych za pakiet mini z numerem startowym. Do wyboru jeszcze jest opcja standard (numer startowy i medal) za 35 złotych i premium w cenie 55 złotych, w której znajduje się również  okolicznościowa koszulka Wirtualnego ORLEN e-Maratonu „Solidarności” z 5-tką w tle.

Miejsce na liście startowej biegu lub marszu na dystansie 5km można zapewnić sobie wpłacając 10 zł (pakiet mini z numerem startowym), 25 złotych (numer oraz medal) lub 49 złotych (numer, medal i pamiątkowa koszulka).

mat pras.

fot. maratonczyk.pl