Trwa Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

W Lądku-Zdroju rozpoczął się wczoraj VIII Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, jedno z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce. To pierwsza tegoroczna światowa kwalifikacja do prestiżowej serii Golden Trail Championship, która skupia najlepszych „górali” na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy wprowadzili szereg rozwiązań, aby biezpiecznie przeprowadzić zawody.

Maseczki, płyny i dystans

Aby zawody mogły się odbyć w formule rywalizacji i pełnej klasyfikacji zmieniono naprawdę wiele. Wprowadzenie karty biegacza, indywidualny system rezerwacji czasu wejścia do strefy startu, praca biura zawodów ograniczona do minimum czy wreszcie interwałowy start to wszystko ma sprawić, aby zawody były jak najbardziej bezpieczne.

Zdecydowano się także na obowiązkowe maseczki w strefie zawodów, a także kompletnie zmieniono organizację bufetów. Przed wbiegnięciem na punkt każdy zawodnik zobowiązany jest do zdezynfekowania dłoni, a w strefie bufetu ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Bufety odżywcze wyposażone są w napoje oraz żywność w zamkniętych  opakowaniach, a zawodnik może skorzystać z dostępnych produktów tylko po dezynfekcji dłoni.

Zmiany w programie i na trasach

Niewielkiej korekcie zostały poddane niektóre trasy zawodów. Zrezygnowano z części tras, które wiodły po czeskiej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ze względów bezpieczeństwa w strefie startu/mety będą mogli przebywać jedynie organizatorzy i finiszujący zawodnicy.

Nie obyło się bez zmian w  programie towarzyszącym imprezie.  Festiwalowi w poprzednich edycjach towarzyszyły pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami jak choćby: Markiem Plawgo, Henrykiem Szostem czy zawodnikami Salomon Suunto Team. W tym roku z wiadomych przyczyn zrezygnowano z tych punktów festiwalu. Przeorganizowano ceremonię dekoracji, a “Licytacja dla Piszkowic”, będąca stałym punktem imprezy zostanie uruchomiona on-line.

– Rok 2020 to szczególny i trudny czas dla całego środowiska biegów górskich: zawodników i organizatorów. Dlatego od kilku tygodni organizator apelował by każdy podchodził do wprowadzonych reguł i zasad z odpowiedzialnością i nie powodował niepotrzebnych problemów. Od nas wszystkich zależy czy impreza w takich warunkach będzie określana jako potrzebna i bezpieczna co może dawać drogę do oceny naszego środowiska jako zdyscyplinowanego i odpowiedzialnego tak by w najbliższej przyszłości móc wnioskować o zniesienie kolejnych ograniczeń – apelują organizatorzy.

Padnie rekord frekwencji?

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to marka sama w sobie, a poprzednie edycje imprezy pokazały, że biegacze uwielbiają biegać w Kotlinie Kłodzkiej. Reorganizacja zawodów, obostrzenia, dostosowanie się do nowych czasami kłopotliwych nakazów i okoliczności nie odstraszyło biegaczy. Organizatorzy spodziewają się, że mimo pandemii koronawirusa padnie rekord frekwencji.

Co sprawia, że co roku mniej więcej w połowie lipca do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy z całej Polski? Sam środek sezonu urlopowego, długa, męcząca droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących każdego roku przybywa.

Zdania są różne. Jedni uważają, że Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni podkreślają, możliwość wyboru i urozmaicenie tras, a wielu zawodników po przebiegniętych w poprzednich edycjach dystansach krótszych, decyduje się zmierzyć z tymi najdłuższymi.

Biegacze podkreślają, że magnesem przyciągającym do Lądka – Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz specyficzny klimat imprezy. Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa Załoga Górska – zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Kameralna atmosfera Lądka – Zdroju podczas trwania DFBG zmienia się nie do poznania. Spokojne miasteczko staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. A w tym roku rywalizacja i poziom sportowy imprezy zapowiada się wysoko jak nigdy przedtem.

Plejada gwiazd biegów górskich

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, będzie pierwszą eliminacją do Golden Trail Championship. W ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500 odbędzie się rywalizacja w której zwycięzca i zwyciężczyni automatycznie otrzymają złote bilety i uzyskają kwalifikację na Azory.

Bieg odbędzie się w piątek, 17 lipca. Kwalifikacje będą miały miejsce w 20 krajach na 5 kontynentach, a polska odsłona eliminacji do Wielkiego Finału będzie pierwszą kwalifikacją rozgrywaną na świecie i zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w formie normalnej czyli bezpośredniej rywalizacji.

Pula nagród w tym biegu to aż 30 tysięcy złotych, a na starcie zobaczymy między innymi najszybszych polskich i czeskich górskich biegaczy m.in. Krzysztofa Bodurkę, Marcina Kubicę, Roberta Krupickę, Marka Causidisa, Martynę Kantor, Paulinę Tracz, Katarzynę Solińską.

Po dwóch latach przerwy na trasy DFBG wraca najszybszy polski biegacz, zawodnik międzynarodowego teamu Salomona – Bartłomiej Przedwojewski. Wystartuje aż na trzech dystansach: Golden Mountains Trail, Złotym Półmaratonie oraz niedzielnym Trojaku Trail.

Tradycyjnie wielkie zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca na start wielu zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra.

Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak: brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Rafał Kot, który w zeszłym roku pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie niespełna 27 godzin i 52 minut. Rafała zobaczymy również w tym roku.

Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru również Super Trail (130 km), K-B-L – 110 km oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami, który w tym roku cieszy się rekordową frekwencją. Na tych trasach na listach startowych widnieją między innymi: Paweł Dybek, Natalia, Tomasiak, Jana Mikesova.

Nie tylko dla zawodowców

Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie festiwalu.

Tekst i foto: materiał organizatora