Bieg masowy Mistrzostw Świata w Półmaratonie odwołany. Pakiety dostarczy kurier

Organizatorzy Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020 ogłosili, że odwołują bieg masowy, który miał towarzyszyć imprezie. Na liście startowej zawodów znajdowała się rekordowa liczba ponad 27 tysięcy uczestników. W najbliższych tygodniach otrzymają oni kurierem pakiety startowe. Wszyscy będą mieli możliwość wzięcia udziału w rywalizacji wirtualnej, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego pakietu startowego uczestnika biegu masowego.

Powodem decyzji jest brak możliwości zorganizowania biegu w zgodzie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami rządowymi, związanymi z pandemią COVID-19.

Rozczarowani organizatorzy

– Nie tak wyobrażaliśmy sobie efekt niemal trzyletnich przygotowań do tej imprezy – nie kryje rozczarowania Michał Drelich, szef komitetu organizacyjnego. – Dziękuję całemu zespołowi oraz naszym partnerom z miasta Gdyni i World Athletics za ogrom pracy i zaangażowanie w przygotowanie wszelkich możliwych koncepcji, w tym alternatywnych tras biegu oraz formatów i programu wydarzenia, które dawały szansę na przeprowadzenie biegu masowego przy jednoczesnej minimalizacji dużych skupisk biegaczy i bezpośredniego kontaktu między zawodnikami. Niestety, przy aktualnie obowiązujących limitach uczestników i braku perspektywy ich podniesienia w najbliższym czasie, organizacja biegu masowego jest niemożliwa. Czekaliśmy z ostateczną decyzją możliwie długo, ale czas pogodzić się z rzeczywistością. Skupiamy się obecnie na projekcie globalnego biegu wirtualnego i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przeprowadzić bieg elity o medale mistrzostw świata – dodaje.

Pakiet dostarczy kurier

Organizatorzy zapewnili, że w najbliższych tygodniach będą intensywnie pracowali, aby blisko 30 tysięcy uczestników gdyńskiego biegu otrzymało kompletne pakiety startowe, w skład których wchodzą numer startowy, oficjalna koszulka ASICS, pamiątkowy plecak z logo mistrzostw oraz medal. Wysyłka będzie wielkim wyzwaniem logistycznym. Jej koszty poniosą organizatorzy.

– Te rzeczy czekają na Was w pełnej gotowości już od wielu miesięcy – podkreślili. – Zdajemy sobie sprawę, że to nie o koszulki czy plecaki w tym wszystkim chodzi. Najważniejsze są emocje, które każdy z nas czuje przed startem, na trasie biegu i w końcu na ostatnich metrach przed metą. Zrobimy, co w naszej mocy, abyście ten dreszczyk emocji poczuli w jak największym stopniu podczas rywalizacji wirtualnej. Mamy nadzieję, że tłumnie pokażemy, że #AllYouNeedIsRunning – dodali nawiązując do uruchomionych niedawno zapisów do wydarzenia online.

Celem projektu #AllYouNeedIsRunning jest zorganizowanie największego biegu półmaratońskiego w historii. Wydarzenie odbędzie się w terminie odwołanego biegu masowego, czyli 17 października. Inicjatywę wspierają gwiazdy światowej i polskiej lekkoatletyki – m.in. Eilish McColgan, Robert Korzeniowski, Yared Shegumo, Marek Plawgo, Stefano Baldini czy szef World Athletics, Sebastian Coe.

Trwają zapisy na bieg wirtualny. Aby dołączyć, wystarczy założyć konto na specjalnie do tego celu przygotowanej platformie: www.AllYouNeedIsRunning.com. Sam start jest bezpłatny, opcjonalnie można dokupić medal z przesyłką, koszulkę lub inne gadżety.

– W całej tej trudnej i frustrującej sytuacji, chcemy pokazać, że koniec końców liczy się bieganie jako najprostsza forma ruchu. Sami jesteśmy biegaczami i bardzo brakuje nam dużych imprez, które nie tylko motywują do treningu, ale są też okazją do spotkań oraz wspólnego przeżywania pozytywnych, sportowych emocji. W niełatwej rzeczywistości ostatnich miesięcy, wyjście na trening biegowy często pozwalało nam oczyścić głowy i zmotywować się do dalszego działania. Liczymy, że 17 października, pomimo wszystkich przeciwności, będzie prawdziwym świętem biegania dla miłośników tego sportu na całym świecie. Choć z dala od siebie, bądźmy w tym dniu razem – mówi Michał Drelich.

Więcej informacji dla zarejestrowanych uczestników biegu masowego znajduje się w oddzielnym komunikacie, dostępnym na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw, który został także rozesłany do wszystkich uczestników biegu masowego drogą mailową.

red