Chudy Wawrzyniec już w sobotę. Dla kogo Mistrzostwo Polski?

Tegoroczna edycja ultramaratonu Chudy Wawrzyniec odbędzie się w formule trzydniowej – pierwsi zawodnicy ruszą na trasy już w sobotę, 8 sierpnia, a kolejni 9 i 15 sierpnia.  Łącznie na listach startowych imprezy jest blisko tysiąc zawodników. Podczas sobotniej rywalizacji na trasie 80 km odbędą Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie.

Chudy Wawrzyniec to trzy dystanse: 100, 80 i 50 km. Biegiem towarzyszącym jest Mała Rycerzowa – 20 km.

Chude Mistrzostwa

Rok 2020 jest trudny nie tylko dla organizatorów, którzy przez kilka miesięcy odwoływali biegi, zamiast je organizować, ale także dla biegaczy. Czołowi zawodnicy podkreślają, że przygotowania do sezonu były przez pandemię utrudnione, a planowanie startów przez długi czas wstrzymane, co jeszcze bardziej komplikowało proces treningowy. Miejmy jednak nadzieję, że zawodnicy, którzy pojawią się na starcie sobotnich mistrzostw Polski są w pełni sił i zapewnią nam wielkie emocje.

Na liście startowej są m.in. Edyta Lewandowska, Ewa Majer, Dominika Stelmach, Paulina Tracz, Robert Faron, Bartosz Gorczyca, Rafał Kot, Kamil Leśniak i Sebastian Sikora.

Bartosz Gorczyca to dwukrotny zwycięzca Chudego Wawrzyńca na dystasie 80 km. W tym roku przeprowadził się na pogranicze Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, na terenie których odbywa się bieg. Czy w związku z tym czuje się wyjątkowo pewnie przed startem?

– Znajomość trasy według mnie daje ogromny komfort psychiczny – wiem, jak rozłożyć siły na bieg, gdzie biec wolniej, gdzie szybciej, gdzie można sobie pozwolić na atak lub ewentualne odpuszczenie, by odsapnąć. Oprócz samego przygotowania do biegu, znajomość trasy postawiłbym na drugim miejscu – podkreśla Bartosz Gorczyca, multimedalista mistrzostw Polski w biegach górskich. – Prawdą jest, że mieszkam w pobliżu trasy Chudego, ale przyznam szczerze, że nie trenowałem na tych szlakach w tym roku. Nie jest mi to potrzebne, bo znam trasę na pamięć. Wiem, że formuła biegu z dwoma punktami odżywczymi jest trudna i jestem na to gotowy. Brak obiegania się na tej trasie w pewnym sensie pozwala „zatęsknić” do powrotu na nią, przez co wyścig staje się jeszcze przyjemniejszy – dodaje uzdolniony zawodnik.

Będą biegać… grać i śpiewać

Trasy Chudego Wawrzyńca i Małej Rycerzowej rozpoczynają się w Rajczy, a kończą w Ujsołach. W edycji 2020, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, starty będą odbywać się w interwałach czasowych. Ciekawostką jest fakt, że ostateczną decyzję o dystansie, biegacze startujący w Chudym podejmują już na trasie – po minięciu 40 kilometra.

Kilka kilometrów przed miejscem rozejścia tras – na punkcie odżywczym zorganizowanym w schronisku na Przegibku będzie na biegaczy czekała grupa niezwykłych kibiców – młodzi muzycy z Fundacji Braci Golec będą grać i śpiewać, motywując do wysiłku, a jednocześnie odwdzięczając się zawodnikom za pomoc w postaci pakietów charytatywnych. W tym roku udało się zebrać  4305,60 zł – to kwota, dzięki której podopieczni Fundacji m.in. mogli wziąć udział w obozie górskim. Na trasach Chudego Wawrzyńca kibicować będą także twórcy akcji Czyste Beskidy oraz członkowie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

Więcej szczegółów o imprezie znajduje się na tej stronie internetowej. Zapisy na starty 9 i 15 sierpnia są nadal możliwe – w biurze zawodów.

Organizatorem Chudego Wawrzyńca jest Fundacja Krok do Natury. Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Śląskiego i Starosta Żywiecki.

mat pras.

fot w nagłówku: Piotr Oleszak