World Athletics będzie puszczać doping z kasety na mityngach Diamentowej Ligi

Dzisiaj w Monako odbędzie się mityng Diamentowej Ligi, podczas którego sportowców dopingować będzie maksymalnie 5 tysięcy kibiców oraz… specjalny system dźwiękowy. Dzięki niemu lekkoatleci mają poczuć atmosferę pełnych trybun.

Zwykle mityng w Monako gromadzi 16 tysięcy fanów Królowej Sportu. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa dzisiejsze zawody śledzić będzie mogło maksymalnie 5 tysięcy widzów.

Nie oznacza to jednak, że podczas mityngu Diamentowej Ligi na Stade Louis II będzie ciszej niż w ubiegłych latach. Światowa federacja lekkiej atletyki World Athletics wspólnie z firmą aFX Global opracowała specjalny system imitujący typowe odgłosy kibiców na zawodach lekkoatletycznych.

Baza próbek audio składa się z nagrań z kilku edycji Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce i mityngów Diamentowej Ligi. Doping z głośników będzie dostosowany do wydarzeń na stadionie, ponieważ systemem zarządzać będzie operator.

– Tworzenie odpowiedniej scenerii naszych zawodów dla sportowców jest jednym z naszych podstawowych zadań – powiedział Florian Webber z World Athletics. – Biorąc pod uwagę okoliczności, musimy być kreatywni i innowacyjni, aby znaleźć nowe sposoby uatrakcyjniania zawodów i tworzenia najlepszych warunków do rywalizacji, nawet bez widzów – dodał.

System będzie również używany na spotkaniach Wanda Diamond League w Sztokholmie (23 sierpnia) i Brukseli (4 września), które odbędą się bez widzów.

Źródło: World Athletics

fot. monaco.diamondleague.com