Znamy trasę 42. Maratonu Warszawskiego. To będzie bieg w sercu stolicy

Organizatorzy 42. Maratonu Warszawskiego przedstawili trasę biegu zaplanowanego na weekend 26-27 września. W imprezie weźmie udział najwyżej tysiąc biegaczy, którzy ze względu na wymogi sanitarne zostaną podzieleni na cztery grupy liczące po 250 osób każda. 

Areną główną stacjonarnego 42. Maratonu Warszawskiego będzie Plac Teatralny. To tam zlokalizowany będzie start i meta zawodów. Biegacze będą rywalizować na 5-kilometrowej pętli, która przebiegać będzie między innymi najbardziej reprezentacyjną arterią Warszawy – Traktem Królewskim.

Na Krakowskim Przedmieściu biegacze mijać będą pomniki: Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, a także Plac Zamkowy. Kolejny fragment trasy to ul. Miodowa, wzdłuż której znajduje się między innymi Plac i Ogród Krasińskich, za którym usytuowana będzie nawrotka.

Kliknij, aby powiększyć

Zanim jednak biegacze wyruszą na pełną 5-kilometrową pętlę, którą będą pokonywać ośmiokrotnie, czekać ich jeszcze będzie krótszy jej fragment, wynoszący 2,195 kilometra. Całość złoży się na dystans maratoński wynoszący 42,195 km.

Jak tłumaczą organizatorzy, format imprezy dwudniowej wyklucza możliwość rozgrywania maratonu na jednej pętli, co doprowadziłoby do paraliżu komunikacyjnego miasta.

Specjalne zasady bezpieczeństwa

To będzie zupełnie inna edycja Maratonu Warszawskiego niż poprzednie. Pandemia koronawirusa wymusza specjalny format weekendowej imprezy oraz powoduje konieczność wprowadzenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Do najważniejszych zmian należy m.in. to, że pakiety startowe zostaną dostarczone do uczestników pocztą, co oznacza, że biuro zawodów i targi expo w tym roku nie będą organizowane.

Strefa startu zostanie powiększona, aby każdy z zawodników miał możliwość zachowania dystansu społecznego co najmniej 1 metra, a przed wejściem na jej teren będzie obowiązywał nakaz dezynfekcji rąk. W oczekiwaniu na start będzie można spędzić najwyżej 15 minut, oczywiście z zasłoniętymi ustami i nosem. Maseczki będzie można się pozbyć już po minięciu linii startu.

Na trasie dublowani zawodnicy będą mieli obowiązek poruszać się zewnętrzną stroną trasy, a napoje i odżywki będą podawane biegaczom wyłącznie w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Tym razem ze względów bezpieczeństwa na warszawskich ulicach zabraknie trybun w strefie mety i punktów kibicowania na trasie.

Strefa mety również zostanie dodatkowo powiększona, aby zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo. W tym miejscu będzie można spędzić maksymalnie kwadrans. Na mecie organizator udostępni jednorazowe maseczki oraz będzie można samodzielnie odebrać pakiet, w którym znajdą się przekąski i odżywki, a także upragniony medal.

Obsługa wydarzenia zostanie ograniczona do niezbędnego minimum, a wolontariusze i ekipa Fundacji Maraton Warszawski i partnerzy przez cały czas trwania imprezy nosić będą maseczki oraz jednorazowe rękawiczki ochronne.

Ze względów bezpieczeństwa organizator w tym roku nie zapewni przyjezdnym biegaczom noclegu na hali sportowej, ani prysznicy. Z tego samego powodu nie zostanie uruchomiona również strefa masaży.

Wciąż jest szansa na start

Organizatorzy maratonu ogłosili wczoraj, że udostępnią biegaczom pulę 40 pakietów startowych.  21 sierpnia, o godzinie 15:00 ponownie uruchomione zostaną zapisy na stacjonarny 42. Maraton Warszawski. Rejestracji będzie można dokonać do końca niedzieli, 23 sierpnia, bez wnoszenia opłaty startowej na tej stronie internetowej.

– Jeśli zgłoszeń będzie więcej niż wolnych miejsc, ponownie odbędzie się losowanie 24 sierpnia, które wyłoni grupę szczęśliwców. Ich listę ogłosimy tego samego dnia – informuje Fundacja Maraton Warszawski.

red, Fundacja Maraton Warszawski