42. PZU ORLEN Maraton Warszawski już biegnie

„Sen o Warszawie”, w wyjątkowej w tym roku aranżacji zespołu Quarantine Voices składającego się ze śpiewaków operowych związanych z Operą Narodową zainaugurował dzisiaj o godzinie 16:00 pierwszy start 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnicy zostali podzieleni na cztery tury po 250 osób każda.

Weekendowy maraton

Zawodnicy rywalizują na 5-kilometrowej pętli, poprowadzonej m.in. ulicami Starego i Nowego Miasta, Krakowskim Przedmieściem, czy Miodową. Baza imprezy jest na Placu Teatralnym. Stamtąd ruszają biegacze i tam finiszują po pokonaniu 8 dużych okrążeń i jednego mniejszego, które otwiera maraton.

Pierwsza seria została zaplanowana na sobotę, na godziny 16:00, a kolejna na niedzielę i to już od północy. Najwięcej emocji szykuje się o 8:00 rano, kiedy to wystartują faworyci maratonu. Pobiegnie Anna Łapińska, która dwa lata temu zajęła wśród kobiet drugie miejsce z czasem 2:38.41. Szyki może pokrzyżować jej Dominika Stelmach-Stawczyk czy Anna Szyszka, które również mogą pochwalić się dobrymi życiówkami.

Wśród mężczyzn prym może wieść Jakub Nowak, z najlepszym wśród wszystkich zawodników czasem – 2:13:41. Inni zawodnicy jednak nie złożą tak łatwo broni. Możliwe, że do walki o zwycięstwo włączy się Wojciech Kopeć i Łukasz Oskierko.

Tura najszybszych zakończy swoje zmagania o godzinie 12:00, a już o 13:00 wystartuje ostatnia grupa biegaczy. Laureatów 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego poznamy około godziny 15:00 w niedzielę, a o 16:00 odbędzie się dekoracja najlepszych zawodników. Wyniki biegu na bieżąco można śledzić na tej stronie.

Pobiegnij w maratonie gdziekolwiek chcesz

Maraton Warszawski nie ogranicza się jednak w tym roku wyłącznie do biegu stacjonarnego. Już od północy trwa pierwsza w historii imprezy edycja biegu wirtualnego, w której można wziąć udział z każdego miejsca na świecie. Zarejestrowani uczestnicy, dzięki specjalnej aplikacji mobilnej, mogą wybrać jeden z czterech dystansów: 42, 21, 10 i 5km, i pokonać go na wybranej przez siebie trasie.

– Wciąż zachęcamy do rejestrowania się, ponieważ czas na ukończenie biegu mija dopiero w niedzielę z wybiciem północy – mówią organizatorzy.

Podczas tej wyjątkowej edycji Maratonu Warszawskiego w biegu wirtualnym zdecydowały się połączyć takie gwiazdy sportu jak Joanna Jóźwik, Patrycja Bereznowska, Justyna Święty, Kamila Lićwinko, Henryk Szost, czy Rafał Omelko. Gotowość do startu zgłosili także znany prezenter telewizyjny Filip Chajzer, a także kierowcy rajdowi:  Miko Marczyk i Kacper Wróblewski.

Bezpieczeństwo biegaczy najważniejsze

Wyjątkowe okoliczności czasu pandemii wymusiły na organizatorach pewne zmiany w formule biegu i dostosowanie się do zaleceń sanitarnych. Na teren miasteczka biegowego, zlokalizowanego przy Placu Teatralnym, mogą wejść jedynie uczestnicy Maratonu po weryfikacji tożsamości i zmierzeniu temperatury. Do samego startu, jak i po przekroczeniu linii mety, zawodnicy są zmuszeni nosić maseczki.

Na trasie nie ma stref kibica, organizatorzy zrezygnowali również z pryszniców i masaży w miasteczku biegowym. W celu umożliwienia biegaczom zachowania odpowiedniego dystansu poszerzono strefę startu i mety. Wszystkie te zabiegi zostały poczynione w celu zapewnienia uczestnikom jak największego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, tak by mogli skupić się na czerpaniu jak największej radości z tego, co kochają robić najbardziej – z biegania.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski